Motoryzacja

Jak wygląda proces lakierowania auta

Wiele osób, które zajmują się naprawą samochodów zastanawia się nad rozszerzeniem zakresu wykonywanych prac o lakiernictwo samochodowe. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że w malowaniu aut nie ma nic skomplikowanego i każdy może się łatwo tego nauczyć. Nakładanie farby pistoletem przy nabyciu pewnej wprawy rzeczywiście nie jest bardzo trudne.

Aby jednak efekt lakierowania był taki jakiego oczekujemy konieczne jest wcześniejsze przygotowanie powierzchni do lakierowania. Okazuje się, że w lakiernictwie samochodowym to właśnie ten proces jest najważniejszy. Pierwszym etapem jest ochrona elementów, które nie mają mieć styczności z lakierem. W tym celu stosuje się taśmy maskujące. Jeżeli samochód jest już odpowiednio oklejony i zabezpieczony należy zabrać się za usuwanie rdzy i zrobienie wyprawek brakujących elementów zżartych przez korozję. Następnie wszelkie nierówności i braki wypełnia się szpachlem. Gdy substancja zaschnie można przystępować do kolejnego etapu czyli szlifowania. Chociaż krążki ścierne są tutaj jak najbardziej pomocne, mniejsze elementy i tak trzeba będzie szlifować ręcznie wykorzystując odpowiednie materiały ścierne, jak na przykład za pomocą papieru ściernego o różnej gradacji.

Po etapie szlifowania trzeba dokładnie usunąć cały nagromadzony kurz, odtłuścić powierzchnię, która ma zostać pomalowana. Dopiero wtedy możemy myśleć o lakierowaniu. Aby efekt był zgodny z oczekiwaniami musimy zadbać o czystość w warsztacie i pozbyć się z niego kurzu i owadów, które mogłyby siadać na pomalowanej powierzchni, niszcząc efekt końcowy.

Bertram

Dodaj komentarz

Kliknij by skomentować

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *