Finanse i Biznes

Lokata czy fundusz inwestycyjny?

Rynek inwestycyjny charakteryzuje się bardzo dużym zróżnicowaniem, dlatego naprawdę każdy może nań znaleźć dla siebie coś atrakcyjnego. Aby tak się jednak stało, koniecznym jest zapoznanie poszczególnych ofert, zrozumienie dlań charakterystycznych cech i dostosowanie ich do swoich oczekiwań, co przekłada się zaś na dylematy, z którymi klientela się boryka. Jednym z takowych jest z kolei to, czy zdecydować się na inwestycyjne fundusze czy może na lokaty bankowe.

By jednak tę wątpliwość rozwiać, trzeba odpowiedzieć sobie na pytania:

  • czy jesteśmy skłonni do ryzyka;
  • jaki zysk budzi nasze największe zainteresowanie;
  • jak długo chcemy inwestować;
  • czy interesuje nas płynność kapitału czy też jesteśmy w stanie go poświęcić na dłuższy czas, aby później odebrać profit;
  • czy kwota, którą posiadamy, jest wystarczająca do podjęcia się danego przedsięwzięcia.

Przeważnie jednak, analiza ofert zaczyna się od tego, czy zależy nam na bezpieczeństwie albo na ryzyku.

Bezpieczne lokaty

Gdy priorytetem dla nas jest bezpieczeństwo, ofertą adekwatną do potrzeb będą oczywiście lokaty, które wymagać od nas będą jedynie wpłacenia jakiegoś kapitału do banku i późniejszego jego wypłacenia, oczywiście wraz z odsetkami. Nie ma tu więc mowy o jakimkolwiek ryzyku inwestycyjnym, a wręcz przeciwnie, szczególnie, jeśli chodzi o lokaty bankowe z oprocentowaniem stałym, takowe po prostu nie występuje. Zresztą, już sam fakt, iż nawet bankructwo banku nie spowoduje utraty należności, za co odpowiada Bankowy Fundusz Gwarancyjny, dowodzi owemu bezpieczeństwu. Niemniej, oprocentowanie lokat może być dla wielu niesatysfakcjonujące, ponieważ nie jest ono tak duże jak w przypadku wyżej nadmienionych funduszy. Owszem, istnieją lokaty inwestycyjne, które łączą w sobie cechy tych dwóch produktów, i które pozwalają na znacznie większy zarobek, aniżeli depozyty tradycyjne, ale wciąż nie będą one tak wysokie jak w tych drugich. Swoją drogą, właśnie z racji wypośrodkowania tych cech, wielu klientów bardzo chętnie sięga po ten typ lokat, nawet pomimo tego, iż wymagają one obrotu kapitałem przez dwa lub nawet trzy lata.

Rentowne fundusze inwestycyjne

Jeśli chodzi zaś o maksymalne zyski i równoczesne ryzyko, niewątpliwie prym wiodą tu właśnie fundusze inwestycyjne, których założeniem jest zbiorowe, realizowane przez kilka osób, lokowanie pieniędzy, jakie przeznaczane są na różne operacje inwestycyjne. Owszem, charakteryzują się one dużą swobodą, ich oprocentowanie jest zdecydowanie większe, aniżeli oprocentowanie lokat, bo sięga nawet do kilkunastu procent, a wykwalifikowani i zaznajomieni z tą tematyką doradcy pomagają na przejście przez okres inwestycyjny w jak najbezpieczniejszy sposób, ale i tak nie jest to metoda dla ludzi, którzy cenią sobie spokój finansowy.

Analiza produktów bankowych

Obojętnie natomiast, czy nasz wybór padnie na nie, lokaty, czy jakieś inne produkty bankowe, zawsze miejmy na uwadze wszystkie parametry pośrednie, takie jak sposób odliczania zysku, renoma pracowników w danej instytucji oraz renoma usług, które ona oferuje, konkurencyjność ofert, prezencja strony internetowej, sposób obsługiwania klientów, obecność dodatkowych opłat za różne działania, i tak dalej.

Najlepsza lokata – tutaj dowiesz się, jaką lokatę najlepiej wybrać.