Różne

Co to są pseudozaparcia?

Problemy z zaparciami dotykają raz na jakiś czas każdego. Jednak okazuje się, że nie zawsze potrafimy prawidłowo zdiagnozować u siebie zaparcie. Często mamy do czynienia z tak zwanymi pseudozaparciami.

Zatwardzenie i inne niegroźne dolegliwości związane z układem pokarmowym jest jednym z tych schorzeń, o których nie lubimy mówić. Uznaje się, że jest to wstydliwy temat. Z drugiej strony – uważamy, że nie jest to na tyle groźne schorzenie, by za każdym razem udawać się z tym problemem do lekarza. Oczywiście – zatwardzenia przeważnie nie bywają groźne, choć długotrwałe i nieleczone mogą prowadzić do nieprzyjemnych powikłań.

Wiele osób, gdy tylko pojawia się problem – sięga po tabletki przeczyszczające. Nie zawsze takie zachowanie jest wskazane, zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z pseudozaparciami.

Niektóre osoby stwierdzają u siebie zaparcia, mimo że tak naprawdę nie mają tego problemu. Wynika to z przekonania (błędnego), że każdy człowiek powinien wypróżniać się każdego dnia. Jednak nasze organizmy różnią się od siebie i nie każda osoba potrzebuje każdego dnia korzystać z toalety. Uznaje się, że załatwianie się trzy razy w tygodniu może być jak najbardziej naturalne.

Przejmować powinniśmy się dopiero, kiedy nasz organizm zaczyna pracować inaczej, a my odczuwamy tę pracę. Alarmujący jest ból pojawiający się podczas wypróżniania. Wtedy faktycznie można sięgnąć po tabletkę, choć najlepszym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z domowych sposobów na pobudzenie układu pokarmowego.