Dom i ogród

Czy drobny remont zawsze jest drogi?

Wielu z nas trzyma w domu ciężką, drewnianą komodę z lat 70., czy inne pamiątkowe meble po dziadkach. Okazuje się, że stare meble wcale nie są niemodne, a wręcz mogą stanowić prawdziwą ozdobę wnętrza. Wystarczy tylko regularnie czyścić je, a w odstępach kilkumiesięcznych przyjrzeć się ich mechanizmom. Gdy zajdzie potrzeba trzeba będzie zakupić małe elementy i wiekowe meble będą nam służyć na dalsze lata.

Zestaw mebli jest podstawowym wyposażeniem każdego pokoju, ponieważ są one niezbędne do przechowywania odzieży, ręczników i przedmiotów codziennego użytku. W związku z codziennym użytkowaniem szafek i mebli naturalną koleją rzeczy jest konieczność zakupienia nowych zawiasów, czy wyczyszczenia frontów meblowych. Często też prowadnice zaczynają się zacinać, a gałki meblowe trzeba mocniej dokręcić. Nie trzeba od razu wymieniać całego umeblowania, aby przywrócić mechanizmom meblowym prawidłowe działanie, a kolorystykę i wzornictwo dopasować do najnowszych trendów. Zwykle wystarczy zakup drobnych akcesoriów, czy wymiana zewnętrznej okleiny i dekoracji, aby uzyskać odmieniony wygląd mebli.

Okucia meblowe wymagają wymiany, nawet jeśli gołym okiem nie widać uszczerbków zewnętrznych, ponieważ wraz z upływem czasu pewne mechanizmy luzują się. A tylko ich właściwe funkcjonowanie gwarantuje komfort w codziennym użytkowaniu mebli. W sklepach meblowych można znaleźć drewniane i szklane uchwyty meblowe, które za sprawą bogatego wzornictwa  łatwo dopasować do aranżacji naszego wnętrza, ale z drugiej strony można wykorzystać je do unowocześnienia wyglądu mebli. Barwne uchwyty meblowe z bajkowymi elementami doskonale nadają się do pokoju dziecięcego, tradycyjne gałki drewniane najlepiej komponują się z szafą i komodą w sypialni, natomiast ciężkie mosiężne relingi zwykle montuje się w przedpokoju. Decydując się na wymianę akcesoriów meblowych wystarczą zdolności do majsterkowania, aby za niewielkie pieniądze nadać meblom nowego wyglądu.

Można też wypróbować domowych metod na renowację mebli i podjąć się ich pomalowania odpowiednia farbą do drewna, oczywiście po wcześniejszym wyczyszczeniu powierzchni papierem ściernym. Ostrożniejsi mogą po prostu zakupić okleinę do mebli w ulubionym wzorze, a tym samym stworzyć wrażenie całkowicie nowych mebli. Sklepy oferują samoprzylepne folie, a także bogato zdobione naklejki, mocowane za pomocą wody albo kleju. Zazwyczaj bywa tak, że najwięcej kłopotów przysparzają płytkie szuflady chyba, że zdecydujemy się na zmianę tylko części frontowej. Decydując się na zmianę kolorów mebli można pozostawić dotychczasowe klamki przy szafkach, o ile nie są zniszczone, ponieważ na pierwszy rzut oka da się zauważyć nowy wygląd mebli.

Jak widać nie trzeba posiadać sporej gotówki, aby zyskać modny i ciekawy wygląd sypialnianej szafy, czy starych mebli kuchennych, ponieważ wystarczy ich drobna renowacja i wymiana drobnych akcesoriów (tj. prowadnice), aby stworzyć nowoczesny design mebli. Każdy współczesny producent klamek ma swojej ofercie ich bogaty asortyment.