Przedsiębiorstwa przemysłowe i hale magazynowe muszą mieć zapewnione odpowiednie doświetlenie przestrzenni, aby personel mógł efektywnie wykonywać swoją pracę. W niektórych obiektach zastosowanie okien w ścianach nie jest możliwe, dlatego stosuje się specjalne rozwiązania konstrukcyjne, zapewniające dopływ światła słonecznego do pomieszczeń. To właśnie świetliki dachowe. Dzięki nim można doświetlić hale, magazyny i zakłady produkcyjne w sposób ekologiczny i wydajny, ponieważ wykorzystując świetliki, oszczędzamy zużycie energii elektrycznej.
Czym jest świetlik dachowy i dlaczego jest potrzebny w hali magazynowej
To doskonała alternatywa do okien w tych miejscach, gdzie nie da się ich zamontować. Można obrazowo powiedzieć, że świetlik to rura światłonośna, dzięki której wprowadzone zostaje światło do wnętrz budynków, w których aranżacja okien jest niemożliwa. Zbudowany jest z trzech części, przy czym część zewnętrzna to nieotwierany element w połaci dachu, część środkowa to sztywny lub elastyczny tunel, odbijający światło, zaś cześć wewnętrzna to plafon, przykrywający wyjście tunelu, który doskonale rozprasza światło.
Świetliki dachowe są potrzebne w każdej hali magazynowej bez okien, ponieważ przepuszczają światło słonecznie. Dzięki temu rozjaśniają pomieszczenie, wpływając w ten sposób na komfort i wydajność pracy.
Co to jest świetlik kalenicowy i gdzie ma zastosowanie
Jest to dość popularna odmiana świetlika dachowego, która doskonale się sprawdza jako skuteczny system wentylacji w budynkach inwentarskich, takich jak obory, chlewnie, stajnie i kurniki. Zapewnia dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń inwentarskich i znakomicie doświetla pomieszczenia dla zwierząt. Dzięki wymianie powietrza, odbywającego się przez szczeliny nawiewne i szczelinę kalenicową zwierzęta mają zapewniony zdrowy mikroklimat, wolny od bakterii, grzybów i pleśni. Dzięki konstrukcji nośnej z profili aluminiowych świetliki tego typu są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Czym jest świetlik połaciowy i gdzie się sprawdzi
Jest to element konstrukcyjny dachu, który jest kompatybilny z blachą trapezową i warstwową płytą poliuretanową. Tego typu świetliki stosuje się na dachach płaskich i łukowych. Ich głównym zadaniem jest stworzenie prześwitu na powierzchni dachu w obudowie z płyt dachowych. Mają one wszechstronne zastosowanie w budynkach wielkopowierzchniowych, takich jak hale czy magazyny. Takie systemy to znakomite rozwiązanie na doświetlenie pomieszczeń, a przy tym łatwe w montażu i w eksploatacji.
Dodaj komentarz