Fundamenty każdego budynku są narażone na zawilgocenie. Powodem jest najczęściej bezpośredni kontakt z wodami gruntowymi. Rozwiązaniem będzie więc przeprowadzenie odpowiedniej instalacji przeciwwilgociowej na poziomie fundamentów oraz ścian piwnicy. Takie przedsięwzięcie najlepiej jest podjąć na etapie budowania domu. Co jednak jeśli doszło już do jego powstania, a wilgoć w środku jest coraz bardziej odczuwalna? Wtedy z pomocą przychodzi osuszanie budynków iniekcja, która pozwala usunąć nadmiar wody z wnętrza budynku.
Co odpowiada za pojawienie się wilgoci?
Powiedzieliśmy już, że wilgoć w domu bierze się z wód gruntowych. Jednak te znajdują się przecież na najniższej kondygnacji budynku, tymczasem pleśń może pojawiać się nawet na najwyższym piętrze. W jaki więc sposób woda dostaje się na wyższe partie budynku? Przyczyn jest kilka, a jedną z nich jest kapilarna struktura materiałów budowlanych. Z powodu budowy podobnej do włókien roślinnych, budynki mają tendencję do nasiąkania wodą. Znaczenie posiada również źle wykonana izolacja termiczna murów oraz zwiększenie się kondensacji pary wodnej na wszelkich zimnych elementach budynku.
Co należy robić?
Wilgoć to cichy zabójca każdego budynku. Doprowadza do ruiny i sprawia, że konstrukcja staje się po prostu brzydka. Zawilgocony budynek powinien być jak najszybciej potraktowany odpowiednimi metodami, które usuną z niego nadmiar wilgoci. Jednym ze skutecznych sposobów jest iniekcja krystaliczna. Odznacza się ona efektywnością działania, ponieważ wykorzystuje działanie tzw. iniektu. To substancja, która rozpuszcza się w wodzie oraz trwale uszczelnia wszelkie otwory występujące w obrębie kapilarnej budowy materiałów użytych do wzniesienia budynku. Efekty zastosowania iniekcji kapilarnej są widoczne na zdjęciach budynków sprzed i po osuszania. Firm, które mogą poszczycić się doświadczeniem i wiedzą w dziedzinie iniekcji krystalicznej jest niewiele – warto jednak skorzystać z usług specjalisty.
Dodaj komentarz