Budownictwo Dom i ogród

Decydujemy się na wymianę drzwi i ościeżnic

Ościeżnice regulowane - profilWybierając skrzydła drzwiowe wewnętrzne myślimy zazwyczaj o  ich konstrukcji, kolorystyce, oszkleniu i ornamentyce. Warto jednak mieć na uwadze inny ważny element, jakim są ościeżnice.

Dobrze dobrana powinna doskonale komponować się z drzwiami, jak również pasować do warunków technicznych domu. Ościeżnice zazwyczaj stanowią dodatkowe wyposażenie więc w związku z tym jest dystrybułowana oddzielnie. Powinno się ją dopiero zakupić, co pozwala dostosować taką, która najbardziej pasuje nam pod względem użyteczności, jak i wyglądu. Producenci drzwi wychodząc naprzeciw wymaganiom klientów, wprowadzają dużo rodzajów wyboru. Listwy wykończeniowe mają różny kształt. Mogą łączyć się pod różnym kątem, a bogaty dobór oklein prawdziwych i sztucznych umożliwia ujednolicić kolor idealnie zgodny z kolorem drzwi.

Ościeżnice stałe
Najprostszy model futryny nazywany jest blokowym lub też stałym. Taka konstrukcja najlepiej sprawdza się przy zabudowie ściany o standardowej grubości,  6-10 cm. Wydawać by się mogło, iż montaż tradycyjnej ościeżnicy nie powinien przysporzyć problemów. Tymczasem dokładne połączenie wszystkich elementów nie jest łatwym zadaniem. Jednakże pomimo atrakcyjnej ceny kupujący coraz chętniej decydują się na inne rozwiązania.

Ościeżnice regulowane
To dobre rozwiązanie, gdy w domu mamy ściany o niestandardowych grubościach. Konstrukcja ościeżnicy regulowanej pozwala na zabudowę murów o różnej grubości. Jedynym ograniczeniem dla tej opcji jest min. grubość ściany, która musi   wynosić nie mniej niż 75 mm. W drugą stronę nie ma już żadnego limitu. – Jeżeli wymiary osiągną 280 mm w bardzo estetyczny sposób łączymy ze sobą dwa symetryczne elementy.

Ostateczny efekt
Niezależnie od tego na jaką ościeżnice się zdecydujemy, będzie ona swego rodzaju dopełnieniem drzwi, którego nie sposób nie zauważyć. Należy więc dołożyć wszelkich starań, aby idealnie komponowała się z mieszkaniem. Oprócz walorów estetycznych ważna jest także dbałość wykończenia oraz odporność na usterki zewnętrzne. Dlatego należy rozważyć zakup od zaufanych, renomowanych producentów. Uchroni nas to od trudności i pozwoli cieszyć się dobrze dopasowanym wzorem drzwi przez długie lata.