Usługi

Jak często należy kalibrować alkomat

Nawet najlepszy alkomat po pewnym czasie utraci zdolność do prawidłowego oznaczania stężenia etanolu. Sensory zawarte w urządzeniach przy regularnym stosowaniu mogą się rozregulować, a przeprowadzane badania stracą wówczas na wiarygodności. Aby zapobiec takiemu zjawisku, niezbędna będzie kalibracja alkomatu – Warszawa jest miejscem, w którym łatwo zlecić takie działania! Jak często zabieg należy przeprowadzić?

Czym jest kalibracja

W najprostszym ujęciu to proces kontrolno-optymalizacyjny, podczas którego sprawdzana jest poprawność wykonywania pomiarów danego urządzenia. Przeprowadza się ją poprzez badanie stężenia na próbkach wzorcowych, dla których zawartość etanolu jest znana. Jeśli okarze się, że alkomat nie określa wyniku poprawnie, dokonuje się niezbędnych regulacji.

Do przeprowadzenia kalibracji stosuje się tzw. symulatory wydechu. To urządzenie imitujące wydech człowieka, który zawiera określoną ilość alkoholu. Symulator może po pewnym czasie zostać rozregulowany, w związku z tym sprzęt także poddawany jest okresowej kontroli.

Dlaczego alkomat się psuje

Proces zachodzi z biegiem czasu stosowania urządzenia i nie da się bezpośrednio wpłynąć na jego likwidację. Zazwyczaj rozregulowanie wywołane jest zewnętrznymi czynnikami, takimi jak wilgotność, wysoka lub niska temperatura, a także zapylenie ustnika i urządzenia. W przypadku przeprowadzania regularnych pomiarów sprzęt stale narażony jest na działanie tych czynników.

Po pewnym okresie użytkowania sensor zawarty we wnętrzu alkomatu może ulec destabilizacji. Wiąże się to z efekt pomiaru. Za pośrednictwem strony Alcofind.eu można jednak zamówić usługi naprawcze i usunąć te problemy!

Jak często należy kalibrować alkomat

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. W przypadku nowszych urządzeń, w których zastosowano wytrzymałe sensory, potrzebna będzie jedynie okazjonalna kalibracja alkomatu. Warszawa jest miejscem, w którym służby i przedsiębiorstwa korzystają jednak również ze starszych urządzeń. Zaleca się w tym przypadku cykliczne przeprowadzenie badania.

Czy faktycznie warto? Owszem jest to istotne, bowiem kontrolując sprzęt uzyskujemy pewność, że przeprowadzane badania etanolu są poprawne. Regularne sprawdzanie stanu sensora pomoże również przedłużyć żywotność urządzenia, którego wymiana jest przecież dość kosztowna. Alkomaty z sensorami półprzewodnikowymi powinny być kalibrowane raz na pół roku, lub co 200 przeprowadzonych pomiarów. W przypadku urządzeń elektrochemicznych wystarczy jednorazowe sprawdzenie poprawności działania w ciągu roku.

Toporzyk

Dodaj komentarz

Kliknij by skomentować

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *