Praca

Jaka musi być idealna kosmetyczka?

Wiele nastolatek marzy o zawodzie kosmetyczki. Sądzą, iż robienie usług pielęgnacyjnych jak i troszczenie się o piękny wygląd to czysta przyjemność. Dla klientki z pewnością tak jest, jednak kosmetyczce nie za każdym razem jest łatwo.

Praca kosmetologa w ogóle nie zalicza się do lekkich równie z fizycznego jak też psychicznego względu. Wymaga bezpośredniości, cierpliwości oraz dużej odporności na stres. Godziny przebywania w jednej pozycji też mają wpływ na samopoczucie oraz komfort fizyczny. O ile w sprawie bólu nóg najczęściej pomocne są taborety kosmetyczne, to wyczerpaniu mentalnemu już nie tak prosto zapobiec. By przygotować się dobrze do decyzji o wyborze kariery kosmetyczki, trzeba w pierwszej kolejności poznać jej zasadnicze funkcje. Do najistotniejszych zadań kosmetyczki należą: udzielanie rad w sprawach dbania o urodę; pielęgnowanie ciała (stóp oraz dłoni razem z paznokciami); depilacja; diagnozowanie infekcji skóry a także w razie konieczności kierowanie klienta do dermatologa; robienie specjalistycznego makijażu dobranego indywidualnie do kobiety; dialog z klientem, a także rekomendowanie jak i dystrybucja kosmetyków.

Kosmetolog ma obowiązek troszczyć się nie tylko o ludzi, lecz też o siebie. I poprzez to schludna prezencja oraz uśmiech na twarzy to przymus w trakcie wykonywania zawodu. O ile, po paru godzinach stania możemy się wspomóc i ukoić ból nóg przez wzmiankowane przed momentem taborety kosmetyczne, to zmęczenie nie może nigdy zagościć na twarzy kosmetyczki. Powierzchowność kosmetyczki jest odzwierciedleniem sposobu jej pracy i decyduje między innymi o dobrym samopoczuciu klientki. Najistotniejsza w tym przypadku jest higiena osobista. Brzydki zapach, nieumyte włosy, nieświeży oddech, spocone i brudne ręce sprawią, iż nie przyjdzie do nas żadna klientka. Kosmetyczka nie powinna pracować nieumalowana. W przeciwnym wypadku pod znakiem zapytania stoi jej powołanie do zawodu. Aparycja to podstawa, jakiej dopełnieniem powinna być kompetencja i umiejętności. Od kosmetologa wymagana jest szeroka wiedza z zakresu anatomii, fizjologii, psychologii, chemii, a także nauk połączonych już nie bezpośrednio z zawodem, czyli dietetyki czy podstaw gimnastyki.