Sport

Siatkówka – dlaczego ten sport tak się podoba kibicom

Piłka siatkowa to jedna z dyscyplin, która jest dość bliska każdemu. O ile inne sporty wymagają specjalistycznego sprzętu i niezwykłych technik, z siatkówką zetknął się chyba każdy, choćby w szkole. Dlatego zasady są dla wszystkich dość zrozumiałe, a gdy dodatkowo w rozgrywkach bierze udział reprezentacja narodowa, tym większą popularnością ona się cieszy. Jakie są zasady gry i jak zostać profesjonalnym graczem siatkówki?

Na czym polega mecz piłki siatkowej

W meczu biorą udział dwie drużyny, których zadaniem jest zdobywanie punktów za dotknięcie piłki połowy boiska, należącej do przeciwnika. Po wykonaniu serwisu drużyna przeciwna ma prawo do trzech odbić:

  • odbioru
  • wystawy
  • ataku

Kolejne odbicie powoduje błąd, dzięki któremu punkty są przyznawane rywalowi. Punkty zdobywa się na wiele sposobów. Dzięki asowi serwisowemu, czyli piłki, której nie sposób odebrać lub zagranie na przeciwnika w taki sposób, aby to on jako ostatni miał kontakt z piłką przed opuszczeniem jej poza boisko. Każdy mecz składa się z trzech setów, które trwają do momentu uzyskania 25 punktów lub w przypadku remisu do dwóch punktów przewagi. W tej grze nie obowiązuje limit czasowy w setach. Jeśli mecz nie zostanie rozstrzygnięty, następuje dodatkowy set, a w przypadku remisu w tej sytuacji dochodzi do setu 5, w którym zawodnicy grają do 15 punktów. Punkty są przyznawane za każdą wygraną akcję.

Czy każdy może zostać siatkarzem

Oczywiście, jak w przypadku każdego sportu, aby stać się profesjonalistą, należy mieć talent, chęć i odpowiednie predyspozycje. Swoją przygodę z siatkówką można rozpocząć już w wieku 7 lat. W profesjonalnej karierze gracza siatkówki barierą może być wzrost – średnio piłkarze mają 190 cm wzrostu. Jeśli jednak bardziej odpowiednie wydaje się kibicowanie, niż gra, wszelkie informacje na temat rozgrywek można znaleźć na stronie: https//sport1.pl. Z całą pewnością większą popularnością cieszą się międzynarodowe rozgrywki, niż te klubowe, jednak prawdziwy fan siatkówki śledzi na bieżąco wyniki, terminarze i statystyki, które dostępne są właśnie w dobrych serwisach sportowych. 

Jerzyk

Dodaj komentarz

Kliknij by skomentować

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *