Różne

Wyposażenie kuchni w hotelu

Nie bez przyczyny kuchnię nazywa się sercem zakładu gastronomicznego. To tutaj znajdują się urządzenia grzewcze i tu przebiega proces obróbki cieplnej większości przygotowywanych dań. Prawie 90% posiłków, nim zostanie podanych, poddawanych est ogrzewaniu w celu nadania im odpowiedniego smaku, zapachu i wyglądu. Właściwie dobrany rodzaj i sposób obróbki cieplnej oraz odpowiednie urządzenia pozwalają usunąć cechy niepożądane i szkodliwe i nadać wysoką wartość odżywczą potrawom.

Kotły warzelne, mimo zewnętrznego podobieństwa, różnią się od kotłów tradycyjnych nowymi systemami grzejnymi oraz dokładną regulacją pobieranej energii. W gastronomii hotelowej nie mają one obecnie dużego zastosowania ze względu na to, że konsumenci zamawiają potrawy à la carte. Coraz częściej stosowane są W kuchni kotły szybko gotujące (streamery). W urządzeniach tego typu czas obróbki jest skrócony ze Względu na nadciśnienie panujące W przestrzeni warzelnej .

Przeprowadza się W nich gotowanie, duszenie, blanszowanie i rozmrażanie potraw bez ich wysuszania. W streamerach czynnikiem grzewczym jest para Wodna, która chroni produkt przed stratami składników odżywczych. Trzony kuchenne są obok kotłów zaliczane do podstawowych urządzeń grzejnych. W grupie tych urządzeń dużym osiągnięciem są trzony z płytą szklano ceramiczną, W której ciepło powstaje W trzonie i przekazywane jest do określonego pola grzejnego szklano-ceramicznego.

Zmniejsza to straty ciepła i poprawia warunki pracy oraz ułatwia utrzymanie higieny. lnnowacją są indukcyjne trzony kuchenne. Ciepło jest W nich przekazywane przez prądy Wirowe wywołane przez pole magnetyczne do materiału ferromagnetycznego znajdującego się w dnie garnka. Dno naczynia nagrzewa się bardzo szybko i oddaje ciepło do potrawy. Plusem tego systemu jest fakt, że trzony nie emitują ciepła na zewnątrz i wyłączają się natychmiast po zdjęciu z nich naczynia. Cały ten system sprawia, że konferencje płock w takim miejscu są bezpieczne i odpowiednio przygotowane pod kątem gastronomicznym.

Zastosowanie indukcji magnetycznej ma wiele zalet. Ogranicza możliwość przypalania się potrawy, poparzenia się osoby obsługującej trzon, zmniejsza zużycie energii elektrycznej oraz emisję ciepła na zewnątrz. Do urządzeń służących do smażenia lub duszenia potraw w małej ilości tłuszczu przeznaczone są patelnie przechylne, które zalicza się do urządzeń konwencjonalnych. Wykorzystywane są do przygotowywania dużych ilości potraw. Nowością W zakresie urządzeń do smażenia są smażalniki ciśnieniowe.

Urządzenia te mają szczelną pokrywę, której zamknięcie powoduje Wzrost ciśnienia W komorze roboczej. Wykorzystując ten typ urządzeń, oszczędza się energię oraz zachowuje wartość odżywczą produktów poddawanych obróbce termicznej, zwiększa się także Wydajność urządzenia, zmniejsza zużycie tłuszczu smażalniczego i obniża temperaturę smażenia. Płyty do smażenia beztłuszczowego stają się coraz popularniejszymi urządzeniami W kuchni gorącej zakładu gastronomicznego. W tej grupie można Wymienić: grille, rożny, opiekacze.