Dom i ogród

Skuteczne‌ ‌czyszczenie‌ ‌dywanów‌ ‌

W gospodarstwie domowym czasami bardzo łatwo o nieszczęśliwy wypadek, w wyniku którego na naszym dywanie pojawi się plama. Co zrobić, gdy do tego dojdzie? Nie możemy wtedy zwlekać z próbą jej usunięcia. Ciecz, która pojawiła się na dywanie, powinna zostać zebrana chłonną szmatką od brzegów do środka. Nie możemy szorować plamy, polewać jej zimną wodą bądź prasować żelazkiem! Powinniśmy położyć na niej ręcznik papierowy po to by plama wchłonęła. Nie może on mieć żadnych wzorków, ponieważ mogą one puścić kolor. 

Nie należy stosować wybielaczy, ponieważ plama może się przez to jedynie utrwalić bądź puścić kolor. 

Co jednak gdy nie jesteśmy sobie w stanie sami poradzić z uciążliwą plamą? Wtedy pozostaje nam oddać dywan do czyszczenia specjalistycznego. Czym kierować się podczas wybrania pralni, do której chcemy go oddać? Najważniejszym kryterium jest oczywiście cena. Koszt czyszczenia dywanów uzależniony jest od ich powierzchni. Powinniśmy jednak kierować się jeszcze innym kryterium.  Oczywiście sam etap prania jest ważny, ale etapy przed i po są ważniejsze, gdyż ich brak bądź złe wykonanie może doprowadzić do przegranej walki z plamą.  

Etapy czyszczenia dywanów

  1. Trzepanie maszynowe dywanu jest pierwszą czynnością poprzedzającą samo pranie. Jeśli nie zostanie ono wykonane, kurz zostanie namoczony i dostanie się do spodu dywanu, gdzie utworzy warstwę brudu. Doprowadzi to do rozwijania się pleśni i grzybów, ponieważ brud i wilgoć są dla nich najlepszym środowiskiem. Jeśli pranie nie zostanie poprzedzone trzepaniem maszynowym, to dywan bardzo szybko ponownie się zabrudzi i pojawi się nieprzyjemny zapach.  
  2. Po praniu dywanu następuje jego płukanie. Odbywa się ono czystą wodą.Jeśli dywan nie zostanie wypłukany to brud przyklei się do jego włosów i wkrótce dywan nie będzie wyglądał najlepiej. 
  3. Suszenie dywanu jest końcowym etapem jego czyszczenia. Nie powinno suszyć się go na podłodze u siebie po odbiorze, ponieważ gdy wyschnie za szybko to może się zniekształcić, a gdy będzie schnął zbyt długo to może zacząć pachnieć jak pranie pozostawione na dłużej w pralce. Dlatego ważne jest, wysechł on w profesjonalnej suszarni do dywanów, gdzie regulowana jest wilgotność i temperatura. 

Oczywiście gdy znajdziemy pralnię, która wykonuje te wszystkie etapy, to może okazać się, że koszt czyszczenia dywanów będzie większy od zamierzonego, jednak gdy chcemy przez długi okres cieszyć się czystym dywanem to warto zainwestować w to trochę więcej pieniędzy.

Jerzyk

Dodaj komentarz

Kliknij by skomentować

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *