Budownictwo

Jak przygotować zaprawę ogniotrwałą

To, w jaki sposób należy przygotować zaprawę ogniotrwałą, jest zależne od jej rodzaju – inaczej musimy podejść do zaprawy suchej, a inaczej do tzw. klejów. Jak więc sobie z tym poradzić, gdy budujemy np. kominek w salonie?

Otóż, jeżeli posiadamy zaprawę suchą, należy zacząć od jej wymieszania (zaprawa ogniotrwała typu suchego jest zazwyczaj sprzedawana w workach, więc pamiętajmy o przesypaniu jej do wiaderka). Następnie musimy ją przesiać, co wiąże się z wykorzystaniem do tego odpowiedniego sita (odpowiedniego, czyli adekwatnego do stopnia uziarnienia). Krokiem trzecim jest dolanie wody i mieszanie tak długo, aż zaprawa ognioodporna uzyska jednolitą konsystencję. Jeżeli trzeba dolać jeszcze wody, zróbmy to, pamiętając jednak, żeby znów ją pomieszać. I już – gotowe!

Tzw. klejów można z kolei używać od razu, i potwierdza to fakt, że sprzedaje się je już w wiaderkach. Na tych zresztą wiaderkach znajdziemy instrukcje co do ich stosowania, dlatego – jeżeli ktoś nie ma doświadczenia w zaprawach ognioodpornych – na pierwszy raz warto skorzystać właśnie z nich.

Oczywiście samo przygotowanie zaprawy to nie wszystko. Trzeba jeszcze np. dobrze ocenić podłoże, na którym będziemy ją kłaść, trzeba zaplanować ułożenie płytek/cegieł, trzeba zastanowić się nad tym, czy gdzieś nie będzie konieczna taśma ceramiczna itd. Słowem: zanim zaczniemy kłaść zaprawę ognioodporną, trzeba wiedzieć, jak kłaść zaprawę jako taką, jak realizować budowę poszczególnych elementów, jak kłaść płytki i ogólnie – trzeba mieć podstawowe doświadczenie. Wydaje się to oczywiste, owszem, ale najczęstsze błędy przy tego typu pracach wynikają właśnie z małego doświadczenia, mając tym samym charakter błędów podstawowych. Pamiętajmy też, że jeśli zablokujemy się na którymś etapie prac, zawsze można skorzystać z internetowych poradników – jest ich naprawdę dużo, a co więcej: bardzo często są one na wysokim poziomie merytorycznym.

Bertram

Dodaj komentarz

Kliknij by skomentować

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *