Budownictwo

Jak ułożyć kostkę brukową? Krok po kroku

Posiadacze domu wiedzą, że trzeba zadbać o jego otoczenie. Kostka brukowa najczęściej układana jest wokół domu lub ogrodu, by poprawić walory wizualne. Ułożenie kostki nie jest łatwym zadaniem, dlatego większość korzysta z firm, które zajmują się tym zawodowo.

Najważniejszym kwestią jest nawierzchnia, na której ma zostać ułożona. W zależności od funkcji, jaką ma pełnić, wybierany jest rodzaj układanej kostki. Ważne jest określenie tego na początku projektu.

Układanie kostki – krok po kroku

POLECAMY: kostka brukowa Kraków – MK BRUK

Krok 1 – Korytowanie

Przed przystąpieniem ułożenia kostki, ważne jest korytowanie powierzchni, na której ma zostać ona ułożona.

Krok 2 – Podbudowa

Aby kostka była ułożona dokładnie i nie ulegała przemieszczeniu, należy ułożyć ją  na wcześniej przygotowanym podłożu, które zapobiegnie temu. W tym celu wykonana jest podbudowa, która jest na dnie koryta.

Krok 3 – Nawierzchnia

Po dobrze wykonanej podbudowie nadchodzi układanie kostki brukowej.

Materiał osadzany jest w betonie, co daje gwarancję jej wytrzymałości.

Krok 4 – Podsypka

Następnym krokiem jest wykonanie podsypki, która wykonana jest z drobnych odsiewek kamiennych. Materiał ten mocuje kostkę.

Krok 5 – Układanie kostki brukowej

Ułożenie kostki jest już końcowym etapem. Kostki układane są jedna przy drugiej.

Krok 6Nawierzchnia

Ostatni krok to utwardzenie nawierzchni, która polega na rozsypaniu piasku kwarcowego, który wypełnia wszelkie szczeliny. Na koniec zaleca się polanie wodą w celu ubicia.

Wyróżnia się dwa główne rodzaje kostki brukowej. Kostka brukowa standardowa, inaczej zwana przemysłowa, która jest głównie spotykana na parkingach oraz kostka brukowa szlachetna. Występują różne rodzaje kostki ze względu na ich materiał: kostka betonowa, kamienna. Ostatni podział według kształtu dzieli kostki na: kwadrat, cegiełka, fala, kość, młotek.

Jerzyk

Dodaj komentarz

Kliknij by skomentować

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *