Budownictwo

Kontrola dostępu sposobem na zabezpieczenie majątku

Ostatnimi czasy ogromne znaczenie ma dla nas kwestia bezpieczeństwa i protekcja naszego dobytku i naszych najbliższych. To nic dziwnego biorąc pod uwagę czasy w jakich przyszło nam żyć. Współczesne rynki wszelkim zainteresowanym zapewnieniem bezpieczeństwa swojego majątku, oferują różnego typu rozwiązania systemów identyfikacji osób, które umożliwiają zapewnienie najwyższego stopnia bezpieczeństwa za rozsądną cenę. Oczywiście można wynająć firmę nadzorującą nasz majątek, lub zatrudnić własnego ochroniarza, jednak w dłuższej perspektywie czasu są to nieporównywalnie wysokie koszta w przeciwieństwie do systemów kontroli dostępu, gdzie koszt jest jednorazowy.

Ostatnio na każdym kroku natrafiamy na kontrolę dostępu w sklepach, organizacjach użyteczności publicznej, pracy, ale też w naszych domach.
Wspaniałym pomysłem na zabezpieczenie posiadłości, jest zainstalowanie systemu kontroli dostępu, gdyż pozwoli on na kontrolowanie dostępu osób do miejsca, które chronimy. Jest on bardziej pewny niż zwykły mechaniczny zamek, gdyż klucz można łatwo podrobić a zamek wyłamać. Kontrola dostępu zaś składa się z czytnika sterującego drzwiami oraz zamka elektrycznego. Dostęp do pomieszczenia uzyskuje się poprzez weryfikację na czytniku za pomocą identyfikatora. Typowym identyfikatorem w systemie kontroli dostępu może być przykładowo karta, opaska, brelok, hasło czy też odcisk palca a nawet ludzkie oko. Oczywiście najbardziej pewne są identyfikatory, których nie da się zgubić lub zapomnieć. Instalując kontrolę dostępu rekomenduje się także wykorzystanie zasilania podtrzymującego, które zabezpieczy wejście do pomieszczenia także w przypadku odcięcia prądu.

Bardziej zaawansowane czytniki zbliżeniowe są wyposażone w systemy alarmowe informujące właściciela domu czy mieszkania, o tym, że osoba nieupoważniona usiłowała dostać się do strzeżonego pomieszczenia. Tą opcję posiadają również czytniki biometryczne. Ponadto  może być zintegrowany z systemem przeciw pożarowym czy też alarmowym, co tym bardziej zwiększa stopień bezpieczeństwa chronionego majątku.