Edukacja

Metody nauczania języka angielskiego. Która daje najlepsze efekty?

Jeśli dopiero planujesz rozpocząć naukę języka angielskiego albo znasz już kilka reguł gramatycznych i słówek, warto poznać metody nauczania tego języka. Wybierz taką, która jest najbardziej dostosowana do Twoich potrzeb i zakładanych celów. Oto kilka z nich.

Metoda komunikacyjna

Jedna z najczęściej stosowanych. Polega na tym, że wszystkie aspekty nauki – nawet gramatyka – podporządkowane są rzeczywistym sytuacjom komunikacyjnym. Co za tym idzie, ćwiczenia wykonywane na zajęciach są jak najbardziej zbliżone do codziennego życia. Uczniowie w parach często odgrywają scenki, a zadania pisemne nawiązują do prawdopodobnych relacji społecznych. Dobra metoda dla kogoś, kto chce nauczyć się swobodnie rozmawiać w języku angielskim, ale osoby borykające się z barierą językową nie pokonają w ten sposób nieśmiałości.

Metoda Callana

Zajęcia metodą Callana prowadzone są wyłącznie w języku angielskim. Uwaga ucznia musi być maksymalnie skupiona, ponieważ lekcje polegają na szybkiej wymianie pytań i odpowiedzi. Lektor zadaje pytanie, a kursant błyskawicznie odpowiada, najlepiej w rozbudowany sposób. Wadą metody Callana jest stosowanie nieco przestarzałych konstrukcji językowych.

Metoda Sita

Łączy w sobie elementy technik relaksacyjnych. Nauka polega na powtarzaniu nowy fraz i reguł, przekazywanych za pomocą tekstu. Uczeń zarówno kilkukrotnie odczytuje tekst, jak i wykonuje ćwiczenia oddechowe, często z wykorzystaniem delikatnej muzyki.

Metoda bezpośrednia

W trakcie zajęć używa się wyłącznie języka angielskiego. Gramatyka ma drugorzędne znaczenie, nacisk zostaje położony na naukę nowych zwrotów, również poprzez gesty i mimikę nauczyciela. Uczniowie używają ich w praktyce, we wzajemnej komunikacji. Od metody bezpośredniej pochodzi także metoda „pełnego zanurzenia”, polegająca na krótkim, bardzo intensywnym kursie, trwającym zwykle cały dzień. Dzięki niej uczestnicy mogą obsłuchać się z językiem we wszystkich aspektach użytkowych, ponieważ przypomina to znalezienie się bezpośrednio w środowisku anglojęzycznym.

Chcesz zapisać się na zajęcia? Callan Częstochowa znajdziesz na http://tarkowski.edu.pl/

Jerzyk

Dodaj komentarz

Kliknij by skomentować

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *