Praca

O montażu klimatyzatora

Wentylacja pomieszczeń może się odbywać w sposób zwykły. Polega ona na tym, że powietrze dostaje się do środka budynku przez szczeliny w oknach i drzwiach lub przez celowo zamontowane w tym celu nawiewniki. Wydostaje się natomiast na zewnątrz poprzez kratki i kanały wentylacyjne. Wentylacja naturalna możliwa jest dzięki różnicy temperatur, czyli różnej gęstości powietrza na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Wentylacja warszawa określana bywa również wentylacją grawitacyjną. Zależy ona nie tylko od warunków atmosferycznych, ale także od konstrukcji budynku, jego otoczenia a także rozmieszczenia pomieszczeń wewnątrz. Ten rodzaj wentylacji jest używany w Polsce od bardzo wielu lat.

Zimne powietrze wchodzące do budynku przez nawiewniki instalowane w oknach i ścianach napływa do wnętrza. W tym miejscu miesza się z powietrzem gorącym i razem z zanieczyszczeniami wydostaje się na zewnątrz poprzez kratki wentylacyjne, które podpięte są do kanałów wentylacyjnych. Nasze przepisy budowlane szczegółowo określają, że wloty do przewodów wentylacyjnych muszą znajdować się w kuchni, łazience albo wc i w pomieszczeniach bez okien. Współcześnie nowoczesne okna są bardzo hermetyczne. W związku z tym, aby zapewnić przepływ powietrza wyposaża się je w odpowiednie nawiewniki. Aby powietrze mogło przedostać się do całego mieszkania można pod skrzydłami drzwi wewnętrznych zostawić szczelinę o powierzchni ok. 80 cm.kw. Jeżeli są to drzwi wiodące do kuchni, łazienki, wc i garderoby ta szczelina powinna mieć dwieście centymetrów kwadratowych Niestety, to jak działa naturalna wentylacja pomieszczeń uzależnione jest w sporej mierze od tego, jakie warunki atmosferyczne panują na zewnątrz.

Zimą funkcjonuje ona sprawnie, bo różnica temperatur jest znaczna. Jeśli różnica temperatur jest malutka, wentylacja warszawa może nie być wydajna. Może nawet wtedy dojść do odwrócenia kierunku przepływu powietrza przez kanały wentylacyjne. Długość kanału wentylacyjnego, inaczej, odległość pomiędzy wlotem do komina (kratką wentylacyjną w pomieszczeniu) a wylotem (końcem komina) także wpływa na efektywność wentylacji. To dlatego pomieszczenia na ostatnich piętrach budynków o płaskich dachach charakteryzują się kiepską wentylacją. To samo ma miejsce w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z domami na poddaszu użytkowym.

Niemniej jednak wentylacja pomieszczeń może się także odbywać w sposób mechaniczny. Wentylator wymusza przepływ powietrza, a warunki atmosferyczne nie mają najmniejszego wpływu na przebieg wentylacji. Może to być wentylacja wywiewna, kiedy to instaluje się wentylatory w kanałach wentylacyjnych. Powietrze dostaje się do wnętrz przez niehermetyczne okna i drzwi oraz nawiewniki. Może to być również wentylacja nawiewno-wywiewna. W jej przypadku tak jak doprowadzenie jak i usuwanie powietrza odbywa się przez działanie wentylatora. Funkcjonowanie wentylacji mechanicznej można zautomatyzować, a przez zastosowanie rekuperatorów odzyskując ciepło z usuwanego powietrza.