Budownictwo

Blachodachówka – którą wybrać?

Z uwagi na szeroki wybór blachodachówek trudno zdecydować się na konkretny rodzaj pokrycia dachowego. Z jednej strony dlatego, że jeśli nigdy wcześniej nie wybieraliśmy poszycia, nie mamy wiedzy w tym zakresie. Z drugiej dlatego, że asortyment producentów jest ogromny, a jakość każdego pokrycia wydaje się być taka sama. Jedyne, co je wyróżnia to cena i rodzaj oraz sposób montażu. W tym artykule podpowiemy, którą blachodachówkę warto wybrać w zależności od typu budynku i jego wielkości.

Blachodachówka modułowa i w arkuszach

Blachodachówka modułowa jest produktem wyprofilowanym w taki sposób, by jej montaż był łatwy. Kupujemy ją w większych ilościach, ale za to w niewielkich rozmiarach, więc szybko instaluje się ją na dachu. Poza tym wyróżnia ją również cena – zazwyczaj jest droższa od blachodachówki w arkuszach, ale za to przetransportowanie jej i założenie na więźbie nie sprawia tylu problemów.

Kolejny rodzaj poszycia to blachodachówka w arkuszach. Ten materiał zazwyczaj montuje się na większych dachach i budynkach. Arkusze są większe, od modułów, więc w szybszym czasie zakryjemy większe połacie dachu. Blachodachówkę w arkuszach trudno jednak przetransportować z uwagi na jej rozmiary. Często więc zleca się to ekipie lub kupuje w pakiecie z dachem, od producenta.

Blachodachówki – rodzaje i zastosowanie

Na rynku budowlanym znajdziemy kilka rodzajów blachodachówki. Moduły i arkusze to jedynie formy, w jakich kupuje się gotowe do montażu poszycie. Poniżej prezentujemy „gatunki” blachy dostępne u producentów.

  1. Blachodachówka karpiówka. Ten typ pokrycia jest bardzo lekki, ale równocześnie trwały i odporny na niekorzystne warunki pogodowe. Karpiówka to raczej górna półka cenowa, ale z uwagi na swoje właściwości, często wybierana. Szczególnie na dachy starszych domów, ponieważ dzięki niewielkiej wadze nie obciąża więźby.
  2. Blachodachówka z posypką. To jeden z najtrwalszych typów blachy. W procesie produkcyjnym pokrywa się ją specjalną warstwą izolującą materiał i uodparniającą go na niesprzyjającego warunki zewnętrzne.

Bez względu na to, czy na naszym dachu zagości blacha trapezowa, czy blachodachówka, podczas zakupów warto kierować się nie tylko finalną ceną pokrycia, ale przede wszystkim jego jakością.

Jerzyk

Dodaj komentarz

Kliknij by skomentować

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *