IT i Internet

Co warto wiedzieć o bateriach litowo-jonowych?

Każdy z nas spotkał się z terminem baterie litowo-jonowe, są one powszechnie stosowane w drobnym sprzęcie elektronicznym i komputerowym. Coraz częściej używa się ich także, do zasila pojazdów stosowanych w przemyśle i w autach osobowych. Jednak mało kto z nas wie, na czym tak naprawdę polega działanie takich baterii i jakie są ich główne zalety. O tym właśnie będzie opowiadał nasz dzisiejszy artykuł.

Jak są zbudowane i jak działają baterie litowo-jonowe

Już na początku XX wieku znano zalety litu jako ewentualnego materiału pozwalającego na tworzenie baterii, jednak dopiero opracowanie ogniw litów jonowych kilkadziesiąt lat temu pozwoliło na stworzenie wydajnych, bezpiecznych i tanich baterii tego rodzaju. W tych obiegach jony litu poruszają się między anodą a katodą, a ich kierunek oznacza albo ładowanie, albo rozładowywanie.

Bateria może się składać praktycznie z dowolnej ilości ogniw. Oczywiście im jest ich więcej, tym lepsza wydajność, ale też wydłuża się czas, jaki jest potrzebny na pełne naładowanie danej baterii. Wydajność danego akumulatora wyraża się w mAh, dlatego też często spotyka się ten skrót na bateriach do smartfonów lub laptopów.

Zalety i wady baterii litowych

Tak jak wszystkie urządzenia także tego rodzaju baterie mają zalety i wady. Do tych pierwszych z pewnością należy szybki czas ładownia, zwłaszcza przy użyciu nowoczesnych i wydajnych ładowarek. Produkty te dostępne są także w wielu konfiguracjach i pojemnościach, dlatego też są tak popularne i zasilają rozmaite urządzenia. Spotykamy je zarówno w laptopach, samochodach osobowych, wózkach widłowych, jak i różnego rodzaju zabawkach takich jak hulajnogi elektryczne lub quady.

Jako wadę postrzega się spadającą z wiekiem i z zużyciem faktyczną pojemność baterii. Związane jest to ze sposobem eksploatacji. Częste pełne rozładowywanie baterii jest niewskazane i wpływa na spadek wydajności akumulatora, a co za tym idzie zasilanego przez niego urządzenia. Także w przypadku słabej jakości baterii może dojść do jej uszkodzenia lub nawet w niektórych przypadkach do wybuchu.

Z pewnością nie grozi to osobom, które zakupią tego rodzaju baterie za pośrednictwem sprawdzonej firmy, takiej jak Bater. Warto też odwiedzić stronę http://www.bater.pl/baterie-litowo-jonowe/. Znajdują się tam wysokiej jakości akumulatory krajowej produkcji przeznaczone do wielu zastosowań.

Jak widać, zasada działania baterii litowo-jonowych jest prosta, a stosowane mogą być praktycznie wszędzie, musimy tylko pamiętać o prawidłowym ich używaniu.

Jerzyk

Dodaj komentarz

Kliknij by skomentować

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *