IT i Internet

Python jako pierwszy język programowania dla dziecka

Umiejętność programowania to wiedza, z którą z pewnością warto zaznajomić dzieci już na etapie szkoły podstawowej, a nawet w pewnym sensie przedszkola. Niestety, każdy rodzic, który chce na taką naukę postawić, musi w pewnym momencie zadać sobie pytanie, który język będzie dla malucha najlepszy. Biorąc pod uwagę specyfikę języków, powinien być nim Python.

Dlaczego właśnie Python

Z punktu widzenia początkującego programisty, język programowania Python jest dość prosty. Jego składnia jest dość intuicyjna, a on sam jest oparciem dla wielu rozwijających się technologii w finansach, administracji, medycynie itd. Co ważne, język Python ma pod tym względem znaczną przewagę nad innymi językami, w tym C lub C++. Faktem jest, dawniej to właśnie one były promowane w roli pierwszego języka programowania dla dziecka. Gwałtowny rozwój Pythona sprawił jednak, że straciły one swą wiodącą pozycję zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych…

Edukacyjne walory Pythona

Warto zauważyć, że w przeciwieństwie do alternatywnych języków Python jest oparty na tekście, co z punktu widzenia dzieci jest sporą korzyścią. Dzięki temu już nawet 8 latkowie mogą zapisać swój pierwszy, prosty program i uruchomić go w przygotowanym do tego celu narzędziu! Co więcej, dziecko już na tak wczesnym etapie rozwoju zapozna się ze specyfiką programowania, co jest istotne w kontekście innych języków. Mówiąc wprost: język programowania Python to świetne narzędzie „na start”, które z łatwością pomoże dziecku stopniowo rozwijać się w branży IT.

Rozsądek a nauka

Faktem jest, że same dobre chęci nie wystarczą. Dlatego programowanie w Python dla dzieci powinno być realizowane przez solidną, wykwalifikowaną placówkę, której personel posiada olbrzymie doświadczenie w zakresie nauki programowania. Na początku zajęć dużo mówi się o składni języka, a także o sposobie jego wykorzystania w trakcie realizacji konkretnego, programistycznego projektu. Dzieci, które zrozumieją te dwa zagadnienia, będą chciały poznawać Pythona samodzielnie, gdyż tak jest właśnie skonstruowany ten język. Ważne, aby programowanie w Python dla dzieci było realizowane w oparciu o schemat blokowo – graficzny. Z metody tej korzystają nie tylko szkoły podstawowe, ale też i przedszkola.

Przykładowe zagadnienia

Profesjonalny kurs programowania Python dla dzieci taki jak: https://instakolko.pl/programowanie-w-python-dla-dzieci/ obejmuje m.in. takie zagadnienia jak instrukcje wejścia, wyjścia, zmienne, pętle, operacje arytmetyczne, a także instrukcje warunkowe, które, nawiasem mówiąc, są swoistym „kręgosłupem” całego programowania. Z biegiem czasu dziecko będzie coraz bardziej żądne wiedzy i – kto wie – być może kiedyś stanie się specjalistą z dziedziny programowania.

Tak czy inaczej, kurs programowania dla dzieci warto rozpocząć od prostych kroków. Całą resztę wytłumaczy profesjonalna kadra nauczycielska.

Toporzyk

Dodaj komentarz

Kliknij by skomentować

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *