IT i Internet

Jak sprawdzić czy nasz komputer jest zainfekowany

Na pewno każdy człowiek, który korzysta z Internetu, przynajmniej raz w życiu spotkał się z wirusem komputerowym. Może to być kontakt świadomy – zidentyfikowany przez oprogramowanie antywirusowe, możliwa jest także infekcja wirusem, który który pozostaje całkowicie anonimowy, a użytkownik nie ma pojęcia, że z jego komputerem dzieje się coś niedobrego. Nie ma jednak wątpliwości – każdy, kto korzysta z sieci, powinien zaopatrzyć się odpowiednie oprogramowanie chroniące, wiedzieć, jak rozpoznać objawy zainfekowania swojego systemu przez szkodliwe oprogramowanie, a także – jak skutecznie się go wystrzegać.

Jak sprawdzić czy nasz komputer jest zainfekowany

Użytkownicy często sami dowiadują się o tej niepożądanej sytuacji poprzez komunikat, który w razie zidentyfikowania takiego zagrożenia, wyświetla antywirus. Użytkownik jest wtedy proszony o wybranie sposobu reakcji – programy oferują w takich sytuacjach kilka możliwości – między innymi kwarantannę (szczególnie w przypadku plików systemowych – następuje ich izolacja i próba naprawienia) i całkowite usunięcie.

Istnieją też sytuacje, kiedy oprogramowanie chroniące komputer nie informuje o występującym zagrożeniu, jednak występują pewne objawy, które mogą wskazywać na infekcję – chociażby nieuzasadniony spadek prędkości działania komputera, znikające pliki, powtarzające się nietypowe raporty systemowe czy nagłe zmniejszenie wolnego miejsca na dysku twardym. Dobrą reakcją jest wtedy przeprowadzenie skanowania pod kątem obecności wirusa. Nowoczesne programy antywirusowe, np. Kaspersky, wykazują w takich sytuacjach wysoką skuteczność, należy jednak pamiętać o regularnej (najlepiej używać trybu automatycznego) aktualizacji bazy wirusów, tak, aby zapewnić swojemu komputerowi ochronę stworzoną w oparciu o najnowsze zagrożenia. Można również przeprowadzić zdalne skanowanie komputera, będące dobrym wyborem wtedy, kiedy skanowanie stacjonarne nie wykaże jakiegokolwiek zagrożenia.

W przypadku powolnego działania komputera, warto również sprawdzić zużycie procesora poprzez menadżer zadań – jeśli znajdziemy tam aplikacje, które wykorzystują go w zakresie 90-100 procent, możemy być niemal pewni, że na dysku jest szkodliwe oprogramowanie.

Najlepszym sposobem ochrony swojego komputera przed infekcją, jest racjonalne zachowanie w sieci (nie należy np. pobierać podejrzanych plików), oraz wybór sprawdzonych programów do ochrony antywirusową. Kaspersky to antywirus, który skutecznie radzi sobie ze szkodliwymi programami – zarówno prostymi, typu adware, jak i wszelkiego rodzaju poważnymi zagrożeniami, takimi aplikacje szpiegujące (spyware) czy ransomware, służące do kradzieży haseł, danych, oraz pieniędzy z kont bankowych – więcej informacji znajdziesz na: https://www.kaspersky.pl/antivirus

Toporzyk

Dodaj komentarz

Kliknij by skomentować

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *