IT i Internet

Import aut do Polski

Mniej więcej od 2004 roku rejestruje się w Polsce ożywiony import samochodów używanych, który przyczynił się do wyraźnego przyrostu popytu na wymienne auto części. Taki bieg zdarzeń spowodowali przede wszystkim konsumenci, którzy w tani i szybki sposób pragnęli zmienić posiadany samochód na lepszy a niekoniecznie mogli sobie pozwolić na modele dostępne tylko w salonach sprzedaży. Większość z nich dokonała zakupu samochodu używanego, dlatego bardzo często okazywało się, że auta te wymagają naprawy i stąd właśnie wyniknął tak duży popyt na zapasowe części samochodowe.
Nastąpił prawdziwy boom, w efekcie którego firmy trudniące się sprzedażą części samochodowych zaczęły odnotowywać pod koniec 2004 roku wzrost obrotów o prawie jedną trzecią. Sporą popularnością zaczęły cieszyć się również części samochodowe online. Zdecydowane zyski uzyskali sprzedawcy auto części do Forda, BMW i Citroena. Dużą popularnością cieszyły się także zamienne auto części Land Rover, Renault i Peugeot. Przyczyna jest oczywista, przeważająca część sprowadzanych samochodów pochodzi właśnie z Niemiec i Francji.

Od tamtej pory krajowy rynek części samochodowych i napraw stanowi istotny sektor gospodarki, który zapewnia zatrudnienie tysiącom ludzi. Sprzedawcy auto części zaczęli zaczęli bardzo szybko poszerzać swoją działalność, a ich podstawowym celem stało się dostosowanie swojej oferty do wymagań konsumentów. Takie rozwiązanie sprawiło, że sprzedawane przez nich części samochodowe można kupić w prawie każdym warsztacie naprawczym, mają dobrą jakość a ich cena nie odstrasza potencjalnych kupców.

Dzisiejszy rynek części samochodowych rozrósł się do tego stopnia, że firmy trudniące się produkowaniem i sprzedawaniem zapasowych auto części łączą swoje siły w mniejsze lub większe stowarzyszenia i razem zastanawiają się nad przyszłością swojej branży. Profity wynikające z połączenia to w szczególności efekt synergii, bezproblemowy dostęp do innowacyjnych technologii i dostęp do nowych rynków.  Dużo zyskał także niejeden sklep motoryzacyjny oferujący tanie auto części. Wszystko to wpływa na zmniejszenie kosztów produkcji części samochodowych oraz poszerzenie rynku sprzedaży. Silna integracja producentów i dystrybutorów części samochodowych nie wszystkim przypadła do gustu. Przeciwnicy tej koncepcji jako swój główny argument dotyczący rozproszenia rynku wymieniają większą szansę specjalizacji oraz łatwiejszą kontrolę swoich wydatków. Na szczęście i jedni i drudzy chcą tego, aby części samochodowe wytwarzane przez krajowe firmy były sprzedawane klientom po atrakcyjnych cenach i dzięki temu były tańsze wobec auto części produkowanych za granicą.

O prężnym rozwoju branży motoryzacyjnej świadczą także organizowane co roku imprezy wystawiennicze, na których prezentowane są części i akcesoria samochodowe do prawie wszystkich modeli samochodów. Do największych z nich należą Targi Części Zamiennych, Narzędzi i Wyposażenia Warsztatów. Tegoroczna edycja miała miejsce na lotnisku w Modlinie Nowym Dworze Mazowieckim. Swoją ofertę produktów zaprezentowali wiodący dystrybutorzy i producenci auto części w Polsce, zakłady zajmujące się całościowym zaopatrzeniem warsztatów, a także wystawcy z zagranicy. Na przestrzeni 20 tyś metrów kwadratowych goście targowi obejrzeli ponad milion części zamiennych do europejskich, japońskich i koreańskich modeli samochodów osobowych, ciężarowych i dostawczych.

Zainteresowanie uczestników przykuły zwłaszcza części samochodowe Subaru, Kia i Daewoo wyeksponowane przez swoich producentów w bardzo pomysłowy sposób. Podczas licznych prezentacji i szkoleń prelegenci wybranych firm zgłębiali ze szczegółami swoje najnowsze propozycje. Delegaci koncernów z Niemiec z dumą zachwalali nowoczesne auto części do Scania, Mercedesa i Volkswagena. Podkreślali ich solidność, niezawodność i odporność na duże obciążenia mechaniczne. Na wystawie nie brakowało także przedstawicieli mało awaryjnych modeli samochodów z Japonii, którzy zaprezentowali części samochodowe Nissan, Suzuki i Mazda. Ciekawość wzbudziły oprócz tego akcesoria samochodowe Ford, Skoda i Fiat, czyli najchętniej kupowanych aut w naszym kraju.

Wystawa targowa miała miejsce w niezwykłej oprawie, organizatorzy postarali się o miłą atmosferę i szereg konkursów (np. wymiana opon na czas) z nagrodami. Największą niespodzianką targów był spektakularny tuning show.