Finanse i Biznes

Jak poprawnie wypełnić PIT

Wypełnienie PIT może wiązać się ze stresem, szczególnie, gdy robisz to po raz pierwszy lub w danym roku podatkowym rozliczasz się w inny sposób niż w poprzednim. Dlatego w tym artykule poradzimy, co zrobić, by złożenie zeznania podatkowego przebiegło bezbłędnie i szybko. Zdradzimy również, w jaki sposób możesz dostarczyć dokumenty do fiskusa, bez konieczności stania w długich kolejkach do urzędowego okienka.

PIT wypełnisz szybko dzięki programowi

Od razu odradzamy ręczne wypełnianie PIT-u, ponieważ jest to trudniejsze i czasochłonne zajęcie. Musimy po druki iść do urzędu, później zastanawiać się, co gdzie wpisać i przede wszystkim, gdy popełnimy błąd, cała nasza praca idzie na marne.

Jeżeli więc chcemy szybko uporać się ze złożeniem i wypełnieniem zeznania podatkowego, warto jest pobrać darmowy program PIT, w którym znajdziemy wszystkie deklaracje, formularze i załączniki.

Po wpisaniu swoich danych, program podpowie nam, co gdzie wpisać. Jeśli nie możemy pobrać programu, jest możliwość wypełnienia PIT-a online lub skorzystania z gotowego formularz PIT.

Jak dostarczyć PIT do urzędu?

Jeśli w tygodniu pracujemy, nie zawsze możemy wziąć sobie wolne lub wyjść wcześniej z pracy, by osobiście zanieść zeznanie podatkowe do naszego urzędu skarbowego. Poza tym, ta instytucja jest otwarta w określonych godzinach, które nie zawsze zgrywają się z naszym wolnym czasem.

Wtedy jedynym wyjściem jest wysłanie PIT-a online. Jednak nie wszyscy są przekonani do takiego rozwiązania z różnych względów. Jeśli i ty się do nich zaliczasz, możesz po prostu iść na pocztę.

Większość punktów jest czynna nawet w weekendy, więc tym bardziej znajdziemy czas na to, by wysłać listem polecony nasz PIT. Dodatkowo na kopercie możemy napisać, jaki PIT znajduje się w środku. Pamiętajmy, że wysłanie go listem priorytetowym, ale poleconym (rejestrowanym) przyśpieszy proces złożenia deklaracji.

Za datę dostarczenia formularza, przyjmuje się tę, która widnieje na pieczątce z placówki pocztowej.

Jerzyk

Dodaj komentarz

Kliknij by skomentować

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *