Dom i ogród

Jak przebiega proces projektowania wnętrza

Proces projektowania wnętrz jest to długotrwały i wymagający proces, od którego w końcu, zależeć będzie wygląd naszej przestrzeni do życia. Niektórzy mogą obawiać się kontaktu z projektantami, gdyż nie wiedzą tak naprawdę, czego mogą się spodziewać. Proces projektowania wnętrza, to także duża niewiadoma. Warto jest zatem dowiedzieć się, w jaki sposób pracują projektanci, oraz jak będzie przebiegać proces projektowania naszego wnętrza.

Pierwsze etapy pracy projektanta

Aranżacja naszej przestrzeni wymaga podjęcia się kilku kroków, które będą poprzedzały cały proces wykonania. Przede wszystkim należy spotkać się z projektantem i pokazać mu co chcemy zmienić, oraz co chcemy osiągnąć. Pierwszy etap to zapoznanie. Projektant jest w stanie wtedy ocenić rozmiar całego przedsięwzięcia, a my mamy czas, na jakiego określenie rodzajów prac będziemy wymagali. Tego typu spotkanie niekiedy jest bezpłatne i służy jedynie kontaktowi czysto informacyjnemu. Jeżeli zdecydujemy się już na usługi danego projektanta, będziemy zobowiązani w dalszej kolejności podpisać umowę. Etap drugi to podpisanie umowy. Z formalnego punktu widzenia teraz jesteśmy gotowi do podjęcia się zadania wykonania projektu.

Koncepcja, poprawki i wycena

W dalszej kolejności architekt wnętrz wykona oczekiwany projekt naszego przyszłego wnętrza. Nad tym etapem będziemy mogli pracować wspólnie z projektantem, dzięki czemu będziemy mogli zgłaszać ewentualne poprawki do projektu. To wtedy wybierzemy rodzaje używanych materiałów, typy mebli czy wykończeń, za które w końcu to my będziemy musieli zapłacić. Kolejny etap to projekt i wycena. Po wykonaniu projektu architekt określi nam całość kosztów, jakie będziemy musieli ponieść w związku z remontem. Jest to także najbardziej emocjonujący etap projektowania wnętrz, gdyż po raz pierwszy będziemy mogli zetknąć się z wizualizacjami naszej przyszłej przestrzeni mieszkalnej. Jest to także etap, podczas którego zobaczymy czy całość projektu będzie odpowiednia na naszą kieszeń, a w związku z czym czy nie będziemy musieli wybrać tańszych materiałów, oraz innego rodzaju mebli. Proces projektowania wnętrz może trwać różnie, w zależności od wielkości projektu, jego skomplikowania czy poszukiwania odpowiednich rozwiązań. Jednak musimy pamiętać, że pośpiech nie sprzyja lepszemu wykonaniu, a wręcz przeciwnie nie spiesząc się, możemy podjąć więcej racjonalnych decyzji.

Wykonanie wnętrz, czyli remont

Ostatnim etapem prac, jeszcze przed wprowadzeniem się do naszego wymarzonego domu, jest remont. Projektowanie wnętrz, stworzenie całej przestrzeni i zaaranżowanie jej zgodnie z projektem wymaga zadbania o każdy szczegół. Wszystko, co zostało zaprojektowane, teraz stanie się naszą rzeczywistością. Kwestia adaptacji przestrzeni do naszego projektu, także może wpłynąć na podejmowanie ostatecznych decyzji, warto jest zatem śledzić jak przebiega realizacja, oraz czy wszystko idzie zgodnie z planem.

Projektowanie wnętrz to duża przygoda, w której wspólnie z architektem będziemy zmieniali naszą rzeczywistość. Przygotowanie projektu i jego wykonanie to tylko część całego procesu, natomiast to, czego się podczas niego dowiemy, poznamy i nauczymy, wzbogaci nas o wiedzę specjalistyczną. Całość prac na pewno będzie przebiegać pod bacznym okiem doświadczonego projektanta, który w końcu zna się na swojej pracy.

Toporzyk

Dodaj komentarz

Kliknij by skomentować

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *