Praca

Kompresor – wybór

Wiele osób zastanawiało się nad kupnem kompresora. I podczas tak ważnej decyzji Państwa głowach zaczynają się pojawiać pytania: Jaki kompresor wybrać, ilu fazowy silnik, jaki zbiornik i jakiej marki. Na te pytania każdy z was musi sobie odpowiedzieć sam, najlepiej z jakimś fachowym doradcą . W dzisiejszym artykule dowiedzie się mniej więcej czym się kierować przy wyborze sprężarki.

Kompresor a duży warsztat

Jeżeli posiadacie duży warsztat oraz dużo narzędzi pneumatycznych musicie się zastanowić nad porządną sprężarką. Na pewno taki kompresor musi być 3 fazowy i posiadać odpowiednią ilość zbiornika. Przykładowo na warsztacie jest 10 narzędzi pneumatycznych i średnio jedno narzędzie pneumatyczne weźmie 300l/min. 3000l/min weźmie nam 10 urządzeń przeliczamy na metry sześciennie czyli 3m3x 60 = 180 m3 /h. Takiej sytuacji poleciłbym kompresor śrubowy np. Airpol NB 30 wydajność 250 m3 /h . Pamiętajcie jeżeli wyjdzie wam 180 to musi być przynajmniej 30% większa butla od zapotrzebowania aby silnik mógł to spokojnie dopompować. Koszt takiej sprężarki jest dość znaczny i wynosi około 20 tysięcy złotych.

Kompresor do potrzeb prywatnych

Wiele z was ma własne prywatne warsztaty gdzie ma zaledwie jeden lub z dwa narzędzia pneumatyczne, których używa dosyć rzadko i sporadycznie. Wtedy wystarczy nam zwykła sprężarka 100l oraz jedno fazowa. Koszt takiej sprężarki jest o wiele niższy i firmową kupi się do 2tys. złotych. Mogę wtedy zapewnić, że w zupełności to wystarczy wam do waszych drobnych robót.

Podsumowanie

Pora rozwiązać ten dziwny tytuł J . Otóż wybranie odpowiedniego kompresora jest jak wybraniem sobie partnerki życiowej. Trzeba się nieźle natrudzić, dużo się o osobie dowiedzieć i po prostu odpowiednio się dobrać. A wtedy nasza sprężarka będzie z nami przez długie lata nie rozerwalną częścią firmy.