Gdy mamy już oszczędności i chcemy ulokować je w banku, aby były bezpieczne i zarabiały na siebie to zazwyczaj pojawia się wtedy dość spory dylemat. W bankach mamy bowiem do wyboru zazwyczaj albo lokaty albo konta oszczędnościowe . Co więc wybrać, aby jak najlepiej ulokować swoje pieniądze? Postaram się pokrótce opisać oba te produkty.
Konto oszczędnościowe oraz lokata pozwalają nam na ulokowanie pieniędzy na kontach bankowych i czerpanie z tego tytułu stosownych korzyści. Tymi korzyściami są oczywiście odsetki, gdyż każdy z tych produktów jest odpowiednio oprocentowany. Zarówno lokaty jak i konta oszczędnościowe różnią się jednak wysokością tego oprocentowania jak i sposobem zarządzania pieniędzmi jakie się tam znajdują. Lokata to konieczność zamrożenia gotówki na pewien okres czasu, który jest narzucany przez bank. W ten sposób bank dostaję gwarancję na posiadanie gotówki i może inwestować ją na różne sposoby dzieląc się z nami wszystkimi zyskami. Konto oszczędnościowe nie wymaga od nas zamrażania pieniędzy. Niezależnie od tego ile na tym koncie mamy to możemy zawsze z tych pieniędzy swobodnie korzystać, a do tego konto oszczędnościowe jest otwierane na czas nieokreślony, czyli na tak długo jak tylko nam się podoba albo na tak długo jak długo będzie istnieć nasz bank. Nie trudno jest się więc domyślić, że konto oszczędnościowe jest po prostu dużo bardziej wygodne. Wpłacamy na nie pieniądze kiedy tylko chcemy i mamy wolną gotówkę, a do tego zawsze jest dostęp do tych pieniędzy. Zazwyczaj konta oszczędnościowe posiadają bowiem opcję wypłaty awaryjnej raz w miesiącu, która jest zupełnie darmowa i nie powoduje utraty odsetek. Skoro mowa właśnie o odsetkach to czas teraz zainteresować się oprocentowaniem.
Oprocentowanie to chyba najważniejsza rzecz na jaką każdy z nas zwraca uwagę. Bezpośrednio mówi ona bowiem o tym ile na danym produkcie oszczędnościowym banku zarobimy, a przecież wszyscy tego chcemy. W przypadku oprocentowania zdecydowany prym wiedzie więc lokata. Tutaj może ono bowiem niejednokrotnie przekraczać nawet 10%, gdzie konta oszczędnościowe z oprocentowaniem wyższym niż 5% to naprawdę zdecydowana rzadkość. Wybór zawsze jednak należy właśnie od Ciebie i Twoich własnych możliwości finansowych.