Motoryzacja

Niemieccy producenci samochodowi

Volkswagen Group, w skład której wliczają się tacy producenci jak Porsche, Seat czy Bugatti to drugi pod względem sprzedaży samochodów koncern samochodowy na świecie. Od długiego czasu głównie auta importowane zza Odry wzbudzają powszechne zaufanie pośród polskich kierowców. Na czym polega sukces Volkswagena?

Początek działalności Volkswagena datuje się na 17. stycznia 1934 roku. Niespełna 80 lat temu Ferdinand Porsche przedstawił niemieckiemu rządowi projekt historycznego Garbusa. Była to odpowiedź wobec wymogów ówczesnego przywódcy – Adolfa Hitlera, który spodziewał się rozpoczęcia produkcji niedrogiego, przestronnego i rodzinnego samochodu. Niemiecki przywódca chciał w zamiarach odciążyć kolej, która wraz z postępem czasu zaczęła stawać się coraz mniej wydajna. Po zaprezentowaniu paru prototypowych modelów w 1938 roku zaakceptowano plany VW Garbusa, a 3 lata później uruchomiono jego produkcję. Razem wyprodukowano ponad 600 sztuk tego modelu.

Na czym polegał sukces Garbusa? Złożyło się na to wiele czynników. Jednym z głównych była niezwykła jak na tamtejsze czasy wytrzymałość auta. Wszak do dnia dzisiejszego podzespoły zdecydowanej większości modeli VW jak np. części VW Caddy cieszą się opinia jednych z najmniej awaryjnych części samochodowych na tle konkurencji. Ówczesne auta VW łączone były głównie z solidnym wykonaniem. Nabywając Volkswagena Garbusa kierowcy byli przekonani, że zakupili dobry, dokładnie zaprojektowany pojazd, który będzie im służył w przeciągu kilku bądź kilkunastu lat.

Przystępna cena Volkswagena Garbusa oraz systematyczne prezentowanie kolejnych modeli sprawiły, że VW w krótkim odstępie czasu włączył się do ścisłej czołówki producentów samochodowych. W 1973 roku miała miejsce premiera doskonale znanego Polakom samochodu jakim jest VW Passat. Rok później zaprezentowano równie epokowe auto którym jest VW Golf, a dwa lata później miał miejsce debiut modelu Polo. Kolejno wypuszczane modele VW również były hitami sprzedaży. Razem z nowymi modelami koncernu tworzono także nowoczesne auto warsztaty z częściami. Początki działalności wiązały się z nieprzyjemnymi odczuciami i nie były w stanie przyciągnąć za sobą klientów, ale w czasach obecnych, gdy jadąc niemiecką autostradą zauważymy ogromny banner reklamowy z napisem np. części VW Passat b6 to nikogo to nie dziwi. Warsztaty i sklepy internetowe oferujące auto części powstają i wciąż będą powstawały, dopóki samochody nie będę bezawaryjne, a na totalnie bezawaryjne pojazdy na przestrzeni kilkunastu najbliższych lat prawdopodobnie nie możemy liczyć.

Nieustannie od wielu lat Volkswagen łączony jest z produkowaniem przede wszystkich wytrzymałych samochodów. Sama marka została ostatnio najchętniej importowanym samochodem w naszym kraju. Założono dużo przedsiębiorstw, jakie zawodowo trudnią się importowaniem aut zza naszej zachodniej granicy. Należy jednak zwracać uwagę na to, że wiele aut z importu jest uszkodzonych, a następnie zostają poddawane poprawkom lakierniczym w naszym kraju. Mnóstwo profesjonalnych sprzedawców samochodowych postanawia przeprowadzić powszechny zabieg cofnięcia licznika samochodowego. Niekiedy niezależnie od stanu auta wielu osób w naszym kraju i tak jest zdecydowanych zakupić wymarzony model Volkswagena przez wgląd na naprawdę dużą ilość solidnych i tanich zamiennych auto części. Poszukując gdziekolwiek części do VW Bora – czy to w sklepie internetowym, czy na szrotach możemy przekonać się o popularności większości podzespołów Volkswagena. Zatem stwierdzenie, że auto części do VW jest większość na rynku wtórnym ze wszystkich marek samochodowych z pewnością nie jest przesadzone.