Finanse i Biznes

Oprocentowanie stałe i zmienne lokaty bankowych

Oprocentowanie lokat jest jedną z ważniejszych rzeczy na jakie musimy zwrócić uwagę podczas zakładania lokaty bankowej. Oprocentowanie to może być różne. Na niektórych lokatach może wynosić 5 procent w skali roku, na innych nawet 7 procent. Oczywiście każdy z nas liczy na zysk. Zyski jakie zdobędziemy na lokacie są zależne od wielu czynników, od rodzaju lokaty, ilości wpłaconych przez nas pieniędzy, długości trwania lokaty no i oczywiście od jej oprocentowania. Szukajmy więc takiej lokaty bankowej, która ma najwyższe oprocentowanie. Dzięki temu będziemy mogli zarobić więcej.

Jednakże oprócz wysokości stopy procentowej musimy wziąć pod uwagę coś jeszcze. Co takiego? Oczywiście oprocentowanie stałe i zmienne. Koniecznie musimy zapytać konsultanta w banku jakie oprocentowanie ma wybrana przez nas lokata – czy jest ono stałe czy zmienne. Wcześniej jednak sami powinniśmy dowiedzieć się czym tak właściwie różnią się od siebie te oprocentowania i na czym polega oprocentowanie stałe a na czym zmienne. Zacznijmy od oprocentowania stałego.

Stałe oprocentowanie lokat

Oprocentowanie stałe polega na tym, że odsetki jakie mamy na lokacie zawsze będą takie same – niezależnie od tego jak będzie wyglądała sytuacja na rynku. Nie ważne czy stopy procentowe spadną czy wzrosną. Jeśli nasze oprocentowanie lokaty będzie wynosiło załóżmy 6 procent w skali roku, to będzie ono cały czas takie same. Plusem oprocentowania stałego jest to, że kiedy stopy procentowe spadają, my nic na tym nie tracimy, wręcz przeciwnie – zyskujemy. Niestety minus także jest oczywisty. Jeśli stopy procentowe wzrastają, nasza lokata będzie mniej atrakcyjna. Podczas tego gdy bank będzie oferował swoim klientom nowe i lepsze oprocentowanie, my w dalszym ciągu będziemy mieć takie same odsetki jak wcześniej.

Zmienne oprocentowanie lokat

Jak sama nazwa wskazuje oprocentowanie zmienne jest różne. Oczywiście nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak bardzo może się ono zmienić. Kiedy stopy procentowe spadają, nasze oprocentowanie niestety staje się mniejsze, jednakże kiedy następuje ich wzrost – my automatycznie zaczynamy zyskiwać więcej. Tak więc plusy i minusy tego oprocentowania są oczywiste.

Jakie oprocentowanie wybrać?

Ciężko jest jednoznacznie powiedzieć jakie oprocentowanie lokat jest lepsze – stałe czy zmienne. Z pewnością każdy z nas będzie miał na tą sprawę inny pogląd. Oprocentowanie stałe daje nam stały i pewny zysk, możemy łatwo wyliczyć ile zarobimy. Jednakże w momencie wzrostu stóp procentowych będziemy w pewnym sensie stratni. Z kolei oprocentowanie zmienne nie pozwoli nam na wyliczenie zysków, ponieważ wszystko zależy od tego co się dzieje na rynku. Możemy liczyć na naprawdę duży zysk, ale równie dobrze na duże straty. Dlatego przed wyborem oprocentowania dobrze się nad tym zastanówmy. Czasem bank ustala oprocentowanie stałe lub zmienne – jeśli tak jest koniecznie pamiętajmy o tym, aby o to zapytać. Jeżeli natomiast sami mamy możliwość wybrania oprocentowania stałego czy też zmiennego – dobrze to przemyślmy.