Zdrowie i uroda

Profilaktyka stomatologiczna – na czym polega

Zdrowe i piękne zęby są efektem prawidłowych nawyków związanych z profilaktyką stomatologiczną. Dzięki niej można uniknąć bólu związanego z leczeniem próchnicy oraz ubytków. Dentyści pod jedynką to gabinet gdzie można wykonać wszystkie najważniejsze zabiegi, pozwalające na utrzymanie zdrowia jamy ustnej. Jeżeli pragniesz mieć zdrowe zęby, to zobacz, czym jest i na czym polega prawidłowa profilaktyka stomatologiczna.

Co to jest profilaktyka dentystyczna

Wszystkie codzienne czynności związane z higieną jamy ustnej pozwalają utrzymać zdrowe zęby na bardzo długo. Regularne szczotkowanie zębów to norma, do której wiele osób przywykło. Jednak prawidłowa profilaktyka dentystyczna zakłada również szereg innych czynności. Poza myciem zębów należy wykonać nitkowanie, czyli czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Na koniec warto przepłukać jamę ustną płynem dentystycznym. Profilaktyka stomatologiczna zakłada również regularne wizyty kontrolne u stomatologa. W trakcie nich można wykonać proste zabiegi pozwalająca na zachowanie zdrowej jamy ustnej. Do zabiegów tych należą:

  • skaling,
  • piaskowanie,
  • fluoryzacja,
  • lakowanie. Pozwalają one uniknąć rozwojowi chorób jamy ustnej. Ogólnie przyjmuje się, że zabiegi te powinny być wykonywane raz na pół roku. O ich częstszym wykonaniu decyduje stomatolog.

Na czym polegają poszczególne zabiegi

Każde z zabiegów będących częścią procesu, jakim jest profilaktyka dentystyczna, pełni inną funkcję. Ich nadrzędnym zadaniem jest ochrona zębów przed próchnicą oraz innymi chorobami.

  1. Skaling. To inaczej usuwanie kamienia nazębnego. Zabieg wykonywany ja za pomocą ultradźwięków i jest całkowicie bezpieczny. Kamień gromadzący się w przyzębiu może prowadzić do paradontozy, dlatego trzeba regularnie się go pozbywać.
  2. Piaskowanie. Do wykonania tego zabiegu używana jest piaskarka profilaktyczna. Zadaniem piaskowania jest usunięcie osadu nazębnego. Osad jest efektem picia napojów jak kawa, czy herbata lub palenia papierosów. Jest całkowicie bezbolesny.
  3. Fluoryzacja. Inaczej nazywana jest lakierowaniem. Polega ona na pokryciu zębów warstwą preparatu z wysoką zawartości fluoru oaz wapnia. Wbrew pozorom zabieg ten nie dotyczy jedynie profilaktyki dziecięcej. Powinni go stosować również dorośli.4. Lakowanie. W największym stopniu stosowana u dzieci. Polega na wypełnieniu bruzd w zębach, nawet tych zdrowych. Ma na celu zapobieganie pojawienia się próchnicy. W uzupełnionych bruzdach nie ma możliwości zbierania się pożywienia, które jest podstawową pożywką dla bakterii.

Toporzyk

Dodaj komentarz

Kliknij by skomentować

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *