Zdrowie i uroda

Alkoholizm i heroinizm – jak leczyć uzależnienia współwystępujące

Uzależnienie od alkoholu występujące wraz z innymi uzależnieniami to już prawie normalność. Przyczyną takiej sytuacji jest zwiększanie tolerancji na alkohol, poprzez co chory poszukuje środka generującego poczucie euforii z okresu początków nałogu. To bardzo trudna sytuacja z uwagi na kwestię podejścia do opracowania modelu adekwatnego leczenia. Szczególnie, gdy w grę – poza alkoholem – wchodzą narkotyki.

Problemy wynikające ze współwystępowania kilku uzależnień u jednej osoby

Bardzo często zdarza się, iż długoletni pijący sięgają po kolejną substancję psychoaktywną by „podkręcić” ich działanie, a tym samym osiągnąć pożądany stan euforii. Najczęściej sięgają po:

  • papierosy
  • narkotyki

Wśród narkotyków wybór jest bardzo szeroki – od miękkich po twarde. Im silniejszy, tym bardziej mnożą się ich efekty działania. Na przykład, jeżeli chory wypije 5 kieliszków wódki oraz zażyje 3 porcje narkotyku, to siła działania obu substancji będzie 15 razy silniejsza (3×5=15). Tym samym osoba ta naraża się na silną niewydolność organizmu, a każda taka sytuacja może spowodować nagłą śmierć.

Alkoholizm i narkomania – co jeśli występują jednocześnie

Poza wzmożonym negatywnym działaniem zażywanych jednocześnie alkoholu i narkotyków na organizm, kolejny istotny problem dla chorego pochodzi z zewnątrz. Mianowicie, wielu lekarzy ma trudności z opracowaniem adekwatnego modelu leczenia dla tych współwystępujących uzależnień. Często alkoholicy nie są przyjmowani na terapie odwykowe po ujawnieniu problemów z narkotykami. Wynika to z obaw o zapewnienie niedostatecznej opieki względem narkomanii.

Jednym – i coraz bardziej cenionym – sposobem walki staje się tu zabieg wszycia implantu podskórnego z tabletek naltrexonu. To lek polecany dla uzależnionych od opiatów, zatem będzie wspomagał terapię antynarkotykową. Z drugiej strony, dzięki stymulowaniu komórek mózgu do zwiększonej produkcji endorfin, znacznie obniża chęć do sięgania po alkohol (jak i po narkotyk). Drugą jego zaletą jest obniżenie lub brak wywołania zespołu abstynencji alkoholowej, jeżeli chory sięgnie po alkohol. O tym, jak wygląda terapia z użyciem naltrexonu można przeczytać tu https://leczenieuzaleznienia.pl/naltrexone/.

Reasumując, do głównych zalet wszywki z naltrexonu możemy zaliczyć:

  • leczenie uzależnień współwystępujących
  • poprawę kondycji psychicznej i samopoczucia
  • łagodzenie występowania zespołu odstawiennego, co pozwala na świadome budowanie silnej motywacji

Toporzyk

Dodaj komentarz

Kliknij by skomentować

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *