Zdrowie i uroda

Zaburzenia czynności tarczycy – co się dzieje z sercem

Zaburzenia czynności tarczycy są w dzisiejszych czasach schorzeniem bardzo powszechnym, jednak również i poważnym. Występują u 5% całej populacji. Nieleczone mogą drastycznie skrócić życie. Poza zmianami w obrębie samej tarczycy, chory cierpi przy tym na zaburzenia pracy układu sercowo-naczyniowego. Ten rodzaj objawów staje się często podstawą do rozszerzenia diagnozy kardiologicznej o badania TSH. Serce przestaje pracować prawidłowo zarówno w przypadku niedoczynności, jak i nadczynności tarczycy, stwarzając tym samym zagrożenie dla życia człowieka.

Nadczynność i niedoczynność tarczycy – jak oddziałują na serce

Zaburzenia czynności tarczycy są przyczyną arytmii serca. W zależności od typu schorzenia tarczycy, objawy ze strony układu sercowo-naczyniowego mogą się różnić. I tak w przypadku nadczynności tarczycy wyróżnia się:

  • tachykardię – zbyt wysoka częstość bicia serca w stanie spoczynku
  • migotanie przedsionków – może spowodować nawet zawał lub udar
  • nadciśnienie tętnicze
  • niewydolność serca w różnych jego częściach (np. komór lub zastawek)

Niedoczynność tarczycy predysponuje do:

  • bradykardii – zbyt mała liczba uderzeń serca na minutę, nawet przy poruszaniu się
  • niewydolności serca – niska efektywność skurczów określonej części serca skutkująca zastojem
  • bloków przedsionkowo-komorowych – zablokowaniem swobodnego przepływu impulsów elektrycznych między przedsionkami i komorami odpowiadających za ich kurczenie się
  • dodatkowe skurcze określonych części serca występujące pomiędzy normalnym rytmem skurczów
  • częstoskurcz komorowy – zbyt szybkie skurcze komór prowadzące do zatrzymania krążenia

Jak pacjent z zaburzeniami czynności tarczycy ma zadbać o siebie i swoje serce

Pierwszą rzeczą jest poszerzenie diagnozy kardiologicznej o badania TSH w sytuacji przeciągających się problemów ze strony układu sercowo-naczyniowego. Tylko wyleczenie chorej tarczycy i wyrównanie hormonów daje szansę na pozbycie się zagrażającej życiu arytmii .Jeśli chodzi o monitorowanie pracy serca, to wszelkie arytmiczne nieprawidłowości – również te zagrażające życiu – można wykryć za pomocą badania EKG. Chory nie zawsze ma jednak możliwość umówienia się na szybką wizytę i dotarcia do przychodni. W tym celu warto mieć pod ręką przenośne EKG, dzięki któremu można w pełni monitorować stan arytmii. Więcej informacji o tym urządzeniu można znaleźć tu https://arytmiaserca.pl/. Dzięki badaniu EKG dostajemy pełny obraz pracy impulsów elektrycznych w naszym sercu, a zatem wszystkich jego części. Pozwala to na podjęcie adekwatnych działań ratunkowych w porę i uniknąć powikłań.

Toporzyk

Dodaj komentarz

Kliknij by skomentować

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *