Finanse i Biznes

Przyszłość emerytalna z IKE

Czasy są dziś bardzo trudne, a ZUS tak naprawdę nie gwarantuje nam tego, że nasza emerytura będzie sensowna. Władze naszego kraju dają nam zapewnienia, że przyszłość emerytalna przed nami świetlana, a wydłużenie wieku emerytalnego jest dla naszego dobra i przyniesie nam kokosy na starość. Tak naprawdę to jednak tylko dobra mina do złej gry. System emerytalny w tym kraju jest na skraju upadku i wydłużenie wieku emerytalnego ma tylko wydłużyć mękę jego powolnego upadku. Warto więc już dziś pomyśleć o IKE i wziąć sprawy w swoje ręce.

Nie dość, że ZUS działa bardzo nieudolnie to jeszcze forma zatrudnienia w naszym kraju pozostawia wiele do życzenia. Większość ludzi pracuje na czarno lub umowę zlecenie. Ci zatrudnieniu na umowę o pracy mają minimum krajowe, a resztę pieniędzy dostają pod stołem. Wszystko to sprawia, że odkładamy bardzo niewiele składek do i tak bankrutującego ZUS-u. Indywidualne Konto Emerytalne pozwala nam na usamodzielnienie się. To my wpłacamy składki emerytalne na specjalne konto w wysokości jaką chcemy i kiedy tylko chcemy. Odkładane na koncie pieniądze są inwestowane przez nasz bank, a zyski doliczane do naszych oszczędności. Odkładając pieniądze przez wiele długich lat na starość możemy mieć naprawdę dużo więcej pieniędzy niż zaoferuje nam ZUS oraz OFE.

IKE ma jeszcze jedną, bardzo ważną, zaletę. Jeśli nasze Indywidualne Konto Emerytalne zostanie zlikwidowane po osiągnięciu wieku emerytalnego to zebrane przez nas oszczędności będą zwolnione z podatku Belki. Oznacza to, że na IKE jesteśmy w stanie zarobić dużo więcej niż na zwykłych lokatach. Jeśli masz więc chociaż niewielki nadmiar gotówki co miesiąc to warto otworzyć trzeci filar emerytalny.