Przyroda i zoologia

Sposoby na odrobaczanie psa

Odrobaczanie psa to jeden z podstawowych elementów dbania o zdrowie i dobre samopoczucie czworonoga. Niestety, podczas zwykłego, codziennego spaceru, zwierzęta narażone są na wiele różnych sytuacji sprzyjających kontaktom z pasożytami – zarówno w formach larwalnych, jak i dorosłych. W praktyce niemożliwe jest uchronienie swojego pupila przed tym niebezpieczeństwem – jak doskonale wie każdy właściciel, psy podczas spacerów uwielbiają obwąchiwać, lizać, czy nawet zjadać różne napotkane rzeczy, co stanowi prostą drogę do kontaktu z pasożytami.

Odrobaczanie psa – skuteczne sposoby.

W przypadku endopasożytów (czyli pasożytów bytujących wewnątrz organizmu) skuteczną metodą jest użycie tabletek. Należy pamiętać o dokładnym sprawdzeniu wagi zwierzęcia – jest to niezbędne do ustalenia odpowiedniej dawki. Tabletki mogą być podawane razem z pokarmem, lub osobno. Najczęściej używane substancje czynne to fenbendazol, pyrantel i prazykwantel – są one skuteczne w zwalczaniu większości nicieni, tasiemców i obleńców. Należy zwrócić uwagę na ewentualne występowanie wymiotów bądź biegunek podczas leczenia, ponieważ mogą one osłabiać wchłanialność, a tym samym działanie substancji czynnej preparatu. Warto pamiętać również o zachowaniu prawidłowej higieny podczas podczas kontaktu ze zwierzęciem – pasożyty wewnętrzne mogą być wydalane wraz z kałem psa i stanowić zagrożenie również dla ludzi.
Jednym z najpopularniejszych sposobów profilaktyki i walki z pasożytami zewnętrznymi (ektopasożytami) są preparaty typu spot-on. Są to krople do użycia bezpośrednio na skórę – należy nakładać je tak, by pies nie mógł ich zlizać. Podobnie jak podczas odrobaczania tabletkami, w czasie leczenia tą metodą, konieczne jest staranne dostosowanie dawki do wagi zwierzęcia. Roztwory spot-on skutecznie radzą sobie z inwazjami kleszczy, pcheł czy wszołów. Chronią psa przed alergicznym zapaleniem skóry, łagodzą jej podrażnienia i wzmacniają naturalną barierę ochronną. Efekt działania, w zależności od konkretnego produktu, to około dwa miesiące. Przed rozpoczęciem leczenia, należy zwrócić uwagę na możliwe przeciwwskazania – na przykład dotyczące wieku i masy zwierzęcia.
Do ochrony przed pasożytami zewnętrznymi warto użyć też sprayów – istnieje wiele rodzajów, mogą zabezpieczać między innymi przed kleszczami, pchłami i komarami. Dobrym pomysłem, zarówno w przypadku profilaktyki jak i inwazji pasożytów jest używanie specjalnych szamponów.

Odrobaczanie psa to profilaktyka którą trzeba powtarzać regularnie (co trzy miesiące w przypadku pasożytów wewnętrznych) już od wczesnych lat szczenięcych – od około drugiego tygodnia życia. Sklep Weterynaryjny.pl oferuje wszystkie wymienione powyżej preparaty przeciwpasożytnicze, oraz szeroki wybór innych produktów i akcesoriów dla zwierząt: https://weterynaryjny.pl/preparaty-przeciwpasozytnicze-c-2_13.html

Jerzyk

Dodaj komentarz

Kliknij by skomentować

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *