Motoryzacja

Których producentów części samochodowych można polecić?

Posiadanie auta z pewnością jest kosztowne. Niekiedy koszty nowych auto części mogą przekraczać równowartość samego auta. Właśnie wtedy kierowcy raczą się pytaniem, czy zamiast kupna oryginalnych auto części w ASO zdecydować się na części używane lub zamienniki? Czy takie wyjście z sytuacji jest rozsądne?

W tej kwestii zdania są niejednoznaczne. Co prawda z pewnością najkorzystniej wszelkich napraw związanych z samochodem dokonywać w ASO, lecz wysokie ceny części w zestawieniu z wysokimi kosztami usług sprawiają, że nie wszystkich posiadaczy samochodów stać na takie wydatki. Co wtedy? Pozostają dwa rozwiązania: poszukanie używanych części samochodowych na giełdach samochodowych albo kupno tańszych części zamiennych. Co wybrać? Teoretycznie znacznie korzystniej jest nabyć sprawdzone zamienniki. Zamienne części samochodowe są niezwykle popularne, a wiele z nich jest produkowanych zgodnie ze specyfikacjami oryginalnych podzespołów, czasem nawet w identycznych fabrykach. Istnieje spora ilość polecanych koncernów produkujących bardzo dobre części zamienne. Należy zapoznać się jakie są panujące np. o firmie TRW opinie, które można znaleźć na wielu portalach motoryzacyjnych, a otrzymamy ogólny pogląd czy warto zainteresować się częściami produkowanym przez dany koncern. Gdy zdecydujemy się na zakup części zaprojektowanych przez jakiegokolwiek, nieznanego nam producenta warto sprawdzić, w jakich krajach ulokowane są jego zakłady produkcyjne. Jest to o tyle ważne, ponieważ tworzonych jest coraz więcej tanich kopii części tworzonych głównie w Chinach, które od strony wizualnej niemal w ogóle nie odróżniają się od części oryginalnych.

Przed zakupem części zamiennych należy zbadać także rekomendacje danego producenta. Konkurencja na rynku części zamiennych ciągle rośnie, przez co zakładanych jest coraz więcej przedsiębiorstw produkujących części samochodowe – niektóre z nich konstruują podzespoły o nie najlepszej jakości. Oczywiście, produkt produktowi nierówny, ale z pewnością przedsiębiorstwo o kilkudziesięcioletniej historii mogące pochwalić się rocznym obrotem z rzędu miliardów euro powinno produkować wyższe jakościowo elementy niż nieznana marka, która dopiero co debiutuje z asortymentem. Niemal nigdy nie dzieje się na odwrót. Głównie dlatego kiedy mamy zamiar nabyć np. części Nissens to wpierw zaglądnijmy na oficjalną stronę producenta i przeczytajmy kilka informacji o jego historii, stałych odbiorcach czy producentach samochodowych, którzy stosują i polecają wymienione części. Ponadto niekiedy opłaca się sprawdzić ile trwa czas gwarancji oraz co ona obejmuje.

Większość mechaników zdecydowanie neguje zakup używanych części zamiennych. Dzieje się tak ze względu na brak szczegółowych faktów na temat używanego podzespołu. Przeważnie osoba zainteresowana kupnem używanego podzespołu odwiedza szrot i po znalezieniu poszukiwanej części niekiedy dokładniej się jej nie przygląda, radując się z zaoszczędzenia niekiedy nawet kilkunastu złotych. Niestety w ogromnej większości przypadków taka część po kilku lub kilkunastu tygodniach przestanie prawidłowo funkcjonować. Wówczas kierowcy idą po rozum do głowy i zdają sobie sprawę, że nabycie części od renomowanego producenta jak choćby Brembo byłoby o wiele tańsze w zestawieniu z zakupem wyeksploatowanej części samochodowej oraz cyklem napraw, które pośrednio wywołała wspomniana „używka”. Są auto części, jakich nie należy kupować używanych. Mowa tu przede wszystkim o elementach zawieszenia, bębnach czy klockach hamulcowych – czyli wszystkich podzespołach mających bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów. Nie należy uważać wyłącznie na wymienione auto części. Odpowiednim wzorem jest zakup na rynku części używanych chłodnic wody wykonanych z aluminium. Surowiec ten jest niezwykle nieodporny na zmianę temperatur a także wilgoć, dzięki czemu jeżeli część ta leżała przez np. miesiąc na otwartym powietrzu to można liczyć, że będzie się prawidłowo funkcjonowała przez kilka lat.