Finanse i Biznes

Atrakcyjność lokat promocyjnych

Promocja – to słowo, jak magnes przyciąga klientów, bez względu na to jakiego typu produktów dotyczy. Nie inaczej jest jeśli chodzi o lokaty. Promocyjne oprocentowanie, promocyjne warunki, zasady. Klienci chętnie się na nie decydują, logicznie uznając, że skoro promocyjne to lepsze, korzystniejsze. Czy tak jest w rzeczywistości?

Niestety, tak jak w przypadku wielu innych produktów i lokaty promocyjne nie muszą być lepsze, nierzadko nawet charakteryzują się gorszymi warunkami, co gorsza, zdarza się, że dość skomplikowany regulamin lokaty sprawia, że gorsze warunki niełatwo sprawdzić – trzeba zainteresować się szczegółami zapisów a co najważniejsze je zrozumieć.

Lokaty „w promocji” mogą być dobre, czasami jednak dzieje się tak przez krótki czas. Oprocentowanie lokat tego rodzaju może być wysokie, lecz szybko okazuje się, że nie przez cały czas trwania lokaty. Jeśli chodzi o początkowy czas trwania lokaty, oprocentowanie może natomiast być wysokie, wyłącznie w sytuacji, gdy klient spełni dodatkowe warunki. Koronny przykładem jest wymóg założenia rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego.

Słowo promocja to termin, który ma zachęcać klienta do skorzystania z tej a nie innej oferty. Patrząc okiem klienta należy powiedzieć, że przede wszystkim powinien powodować zwiększenie zainteresowania daną lokatą. Trzeba wiedzieć jednak, że lokata została stworzona jako produkt, który ma bankowi generować zyski co zawsze jest pośrednio związane z mniejszą ilością korzyści dla klienta. Zapoznanie się ze szczegółami promocji nie jest więc działaniem mało istotnym – to obowiązek, który jest w naszym interesie.

Podsumowując, najlepsza lokata „w promocji”, promocyjne oprocentowanie – to nie okazja, choć najczęściej tak może się wydawać. To gra marketingowa, której celem jest „złowienie” kolejnego klienta. Warto o tym pamiętać i nie podchodzić bezkrytycznie do takich okazji. Dzięki takiemu działaniu z pewnością uda się wiele zaoszczędzić i – kto wie – może znaleźć lokatę, która pomimo braku słowa promocja będzie lokatą jeszcze korzystniejszą?