Rodzina i Kobieta

Jak urządzić pokój dla dziecka

Urządzanie pokoju dla dziecka wcale nie jest taką prostą sprawą, jakby mogło nam się wydawać na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim pokój musi podobać się dziecku, a z tym może być różnie, bo maluchy co rusz zmieniają swoje zainteresowania, ulubione kolory czy postacie z bajek. Z drugiej strony ważne jest, aby pokój był funkcjonalny, wygodny, wyposażony w szereg szafek, półek czy schowków, w których ukryjemy wszystkie zabawki i rzeczy dziecka. Dzięki temu zwiększymy przestrzeń dla zabawy oraz znajdziemy miejsce na kącik do nauki.

Duże znaczenie ma kolor pokoju. Zazwyczaj pokoje dla chłopców malowane są na nieco ciemniejsze kolory: odcienie zieleni, niebieskiego czy nawet szarości. Z kolei pokoje dla dziewczynek kojarzą nam się z różem czy innymi delikatnymi, pastelowymi kolorami. Nie jest to jednak sztywna zasada, bo każde dziecko jest inne i ma inne upodobania. Najlepiej po prostu zapytać dziecko jaki kolor lubi, albo zaangażować je w wybór odpowiedniego odcienia farby. W aranżacji pokoju dziecięcego ważny jest także motyw przewodni, uzależniony od tego, czym nasz maluch się interesuje. Możemy kupić tapetę w określone wzory, specjalne naklejki czy zasłony dziecięce. Wybór jest ogromny, więc możemy nieco poszaleć.

Warto jednak tak urządzić pokój, żeby można go było łatwo przearanżować, na przykład wtedy, gdy nasze dziecko zmieni zainteresowania. Kiedy zabieramy się za urządzanie pokoju dla malucha pamiętajmy, że musi on spodobać się dziecku, ale też musi być bezpieczny i funkcjonalny, tak aby w łatwy sposób można było w nim utrzymać porządek.

Bertram

Dodaj komentarz

Kliknij by skomentować

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *