Szukasz pomocy, dla najbliższych którzy za często sięgają po alkohol? Nie wiesz gdzie szukać wsparcia? Warto zadzwonić do specjalistów i dowiedzieć się jakie możliwości daje dzisiejsza medycyna.
Od czego należy zacząć
Najważniejszą rzeczą, jest rozmowa z osobą uzależnioną. To ona musi podjąć świadomą decyzję o leczeniu. Jeżeli chcemy pomóc osobie chorej w takim uświadomieniu, to:
- nie krzyczmy na nią, rozmawiajmy,
- pokazujmy negatywne skutki spożycia alkoholu, czy to fizyczne, czy zaniedbania obowiązków,
- pokazujmy jak wiele osoba traci pijąc alkohol, a nie np. spędzając czas z dzieckiem,
- rozmawiajmy o problemach, które skłoniły chorego do picia,
- pokażmy że chcemy pomóc, a nie potępiać,
- warto o pomoc w rozmowie poprosić osobę, która zwalczyła już nałóg.
Kiedy już uda się nam wraz osobą uzależnioną dojść do kwestii podjęcia leczenia, sami musimy pomóc choremu w unikaniu sytuacji kuszenia do powrotu do nałogu. Zorganizujmy czas dla takiej osoby, podejmijmy wspólne plany i wyzwania. Zapełniając czas i myśli zadaniami innymi niż alkohol odrywamy chorego od nałogu. Nagle okazuje się, że ten sam efekt uspokojenia i odprężenia daje np. rozmowa z nami, czy wspólnie obejrzany film w kinie.
Wszystkie te działania muszą być oczywiście wsparte profesjonalnymi spotkaniami z lekarzami i innymi osobami uzależnionymi. Rozmawiając z innymi osobami, chory zrozumie że nie tylko on ma takie problemy i że nie jest samotny w swej chorobie. Poprzez rozmowę z psychologiem nauczy się prosić o pomoc, zamiast uciekać z myślami do kieliszka. Osoby mieszkające z osobą uzależnioną też muszą zdawać sobie sprawę, że podczas terapii mogą wystąpić trudne sytuacje. Wtedy i najbliższa rodzina, warto by też udała się na rozmowę ze specjalistą, który powie jak reagować na chwile słabości. Co mówić i jak osoba współuzależniona ma radzić sobie ze swoimi emocjami. Niestety bardzo często zapominamy o tej ważnej kwestii, że popadanie w nałóg zawsze ma wpływ na otoczenie: współmałżonków, dzieci czy rodziców. Każda osoba mająca kontakt z uzależnionym również ma wiele nagromadzonych negatywnych emocji, czy to złości i agresji na chorego, czy wyrzutów sumienia że się na czas nie pomogło.
Co robić, kiedy terapia jest nieskuteczna
Może się tak zdarzyć, że pomimo wysiłków i zaangażowania chorego i najbliższej rodziny dalej będą pojawiały się chwile słabości. Jedna, czy dwie takie sytuacje są do naprawienia. Często mogą być tylko motorem do dalszej walki, jeżeli jednak będzie się to powtarzać częściej, warto rozważyć zastosowanie leku. Wszywka alkoholowa to rozwiązanie medyczne, ale dające pomoc od 8 do 12 miesięcy. Wszycie pod pośladek związku chemicznego ma za zadanie wywoływać nudności i objawy alergii na spożyty alkohol. Dzięki takiemu zabiegowi nasz organizm sam będzie unikał trującej substancji.
Wszywka alkoholowa w Opolu
Specjaliści z przychodni w Opolu potwierdzają skuteczność zabiegu wszywki alkoholowej. Pacjenci decydujący się na takie rozwiązanie, to osoby faktycznie chcą się wyleczyć z uzależnienia. Dlatego też nie należy bać się samego zabiegu, który trwa ok 20 minut, ale należy dokładnie zapoznać się z przeciwwskazaniami oraz poddać się opiece medycznej. Żadne zamienniki leku disulfiramu, nie są przez lekarzy proponowane, gdyż wiedzą oni że najlepsze efekty daje oryginalny i przebadany lek. Ponieważ chodzi o zdrowie pacjenta, należy podejmować działania efektywne, a nie mające efekt placebo.
Dodaj komentarz