Coraz częściej czytając etykiety na produktach kosmetycznych, możemy znaleźć informację o tym, że w składzie znajdują się probiotyki oraz prebiotyki. Chociaż słowa brzmią podobnie, to jednak składniki te nie są tym samym. Jaka jest między nimi różnica i jakie mają pozytywne właściwości? Co sprawiło, że zyskują coraz większą popularność?
Czym probiotyki różnią się od prebiotyków?
Probiotyki najczęściej kojarzone są z wspomaganiem naturalnej flory bakteryjnej. Słowo pochodzi z języka greckiego „pro bios”, które znaczy „Dla życia”, probiotyki to po prostu dobre bakterie. Mają one sporo pozytywnych dla organizmu właściwości, do których można zaliczyć:
- wzmacnianie odporności dzięki florze bakteryjnej
- chronienie skóry przed szkodliwymi czynnikami dzięki ochronnej mikroflorze
- hamowanie działania patogenów
- wzmacnianie regeneracji
- łagodzenie podrażnień
Prebiotyki natomiast są pokarmem dla dobrych bakterii, czyli właśnie probiotyków. Są to substancje odżywcze takie jak białka i tłuszcze, a ich działanie pomaga stymulować odnowę flory bakteryjnej oraz zwiększa ilość probiotyków.
Probiotyki i prebiotyki – jakie mają działanie w kosmetykach?
Dzięki swoim właściwościom ochrony skóry, probiotyki mogą mieć zbawienny wpływ na skórę wrażliwą, atopową i alergiczną – pomagając utworzyć naturalną barierę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Znajdują także zastosowanie w leczeniu trądziku oraz w kosmetykach przeciw starzeniu się skóry. Często stosowane są w płynach do higieny intymnej oraz w żelach i balsamach do ciała. Jedną z pionierskich marek oferujących kosmetyki prebiotyczne jest Gift of Nature – posiadające w swoim składzie naturalne certyfikowane składniki, nietestowane na zwierzętach.
Dodaj komentarz