Zdrowie i uroda

Probiotyki a prebiotyki – czym się różnią i co mają wspólnego z kosmetykami

kosmetyki prebiotyczne

Coraz częściej czytając etykiety na produktach kosmetycznych, możemy znaleźć informację o tym, że w składzie znajdują się probiotyki oraz prebiotyki. Chociaż słowa brzmią podobnie, to jednak składniki te nie są tym samym. Jaka jest między nimi różnica i jakie mają pozytywne właściwości? Co sprawiło, że zyskują coraz większą popularność?

Czym probiotyki różnią się od prebiotyków?

Probiotyki najczęściej kojarzone są z wspomaganiem naturalnej flory bakteryjnej. Słowo pochodzi z języka greckiego „pro bios”, które znaczy „Dla życia”, probiotyki to po prostu dobre bakterie. Mają one sporo pozytywnych dla organizmu właściwości, do których można zaliczyć:

  • wzmacnianie odporności dzięki florze bakteryjnej
  • chronienie skóry przed szkodliwymi czynnikami dzięki ochronnej mikroflorze
  • hamowanie działania patogenów
  • wzmacnianie regeneracji
  • łagodzenie podrażnień

Prebiotyki natomiast są pokarmem dla dobrych bakterii, czyli właśnie probiotyków. Są to substancje odżywcze takie jak białka i tłuszcze, a ich działanie pomaga stymulować odnowę flory bakteryjnej oraz zwiększa ilość probiotyków.

Probiotyki i prebiotyki – jakie mają działanie w kosmetykach?

Dzięki swoim właściwościom ochrony skóry, probiotyki mogą mieć zbawienny wpływ na skórę wrażliwą, atopową i alergiczną – pomagając utworzyć naturalną barierę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Znajdują także zastosowanie w leczeniu trądziku oraz w kosmetykach przeciw starzeniu się skóry. Często stosowane są w płynach do higieny intymnej oraz w żelach i balsamach do ciała. Jedną z pionierskich marek oferujących kosmetyki prebiotyczne jest Gift of Nature – posiadające w swoim składzie naturalne certyfikowane składniki, nietestowane na zwierzętach.

Eliza Toporzyk

Współtwórczyni bloga toporzyk.pl. Na codzień mama dwójki dzieci oraz wzorowa żona. Fascynuje się podróżami oraz prawidłowym wychowaniem najmłodszych. Skok ze spadochronu to jedno z moich niespełnionych marzeń. Wszystko jednak przede mną:-)

Dodaj komentarz

Kliknij by skomentować

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *