Finanse i Biznes

Rezygnacja z lokaty i konsekwencje z tym związane

Czy rezygnując z lokaty bankowej przed upływem podanego w umowie terminu będzie wiązało się dla nas z nieprzyjemnymi konsekwencjami? Jedną z zasad, jakimi kierują się banki podczas podpisywaniu umów dotyczących założenia lokaty jest ta, że w przypadku przedwczesnej rezygnacji, tracimy również część narosłych w tym czasie odsetek.

Coraz częściej zasada ta traktowana jest przez placówki bankowe bardzo rygorystycznie. W przypadku, kiedy dochodzi do przedwczesnej rezygnacji z umowy, bank obarcza nas kosztami związanymi z niewywiązania się z niej w postaci utraty zarobionych odsetek. Dlatego też, zanim podejmiemy decyzję o ulokowaniu swoich oszczędności na jednej z oferowanych lokat, warto zastanowić się, czy za jakiś czas nie będziemy potrzebowali ulokowanej tak gotówki na inny cel. Zasada ta obowiązuje nie tylko w przypadku promocyjnych produktów krótkoterminowych, ale również umów sporządzanych na nieco dłuższy okres. Konieczne więc wydaje się w tym przypadku sprawdzenie warunków, na podstawie których sporządzana jest umowa z bankiem.

Zasady inwestycyjne lokat

Lokaty bankowe, pomimo, że uważane są za jedne z najbezpieczniejszych sposobów lokowania pieniędzy, kierują się również własnymi zasadami inwestycyjnymi. W rezultacie może bowiem okazać się, że z zainwestowanej kwoty otrzymamy tylko i wyłącznie tą zagwarantowaną w umowie. Możemy zatem poczuć się wykorzystani i mieć wrażenie, że zainwestowaną kwotę bank potraktował jako nieoprocentowaną pożyczkę, w dodatku zupełnie za darmo.

Dokładne analizowanie podpisywanych dokumentów powinno więc być jedną z pierwszych czynności, jaką zrobimy zaraz po zapoznaniu się ze szczegółami związanymi z założeniem lokaty. Banki bardzo często stosują wszelkiego rodzaju „haczyki”, których żaden przeciętny obywatel nie jest w stanie „wychwycić” na miejscu. Dlatego konieczne wydaje się dokładne przeanalizowanie przygotowanej umowy, żeby w rezultacie nie okazało się, że lokata bankowa będzie dla nas nie tyle formą oszczędzania pieniędzy, a dodatkowym kłopotem, z którego trudno będzie wybrnąć bez poniesienia strat.

Porady, ranking lokat, bieżące informacje ze świata finansów – to wszystko znajdziesz na portalu oszczedzajbezpiecznie.pl