Finanse i Biznes

Lokata bankowa – nic prostszego!

Założenie lokat bankowych jest proste i dość czytelne. Chodzi w nich przede wszystkim o to, aby „zaoszczędzić trochę grosza” bez możliwości wcześniejszego wykorzystania wpłaconej sumy. Dlatego zanim zdecydujemy się na założenie lokaty, należy dobrze przemyśleć tę decyzję.

Lokata bankowa generuje zyski tylko w chwili, kiedy rzeczywiście jej to umożliwimy. Aby rzeczywiście można było powiedzieć o wymiernym zysku zainwestowanej kwoty, warto zdecydować się na lokatę długoterminową, wszak nie od dziś wiadomo, że najlepsze lokaty to takie, które rzeczywiście na nas zarabiają. Lokaty długoterminowe trwają minimum miesiąc (obowiązuje wtedy najniższe oprocentowanie), natomiast maksymalnie kilka lat (w tym przypadku oprocentowanie jest dużo wyższe). Istotnym wydaje się fakt, że każdą lokatę możemy przerwać w dowolnym momencie. Oczywiście decyzja ta wiąże się z utratą części odsetek, jednak cała wpłacona kwota zostaje zwrócona w nasze ręce. Jeżeli jednak zdecydujemy się na dłuższy okres wpłacania danej kwoty na lokatę, należy wiedzieć, że jej wysokość pozostaje niezmienna. W praktyce oznacza to mniej więcej tyle, że nie ma możliwości dopłacania do niej żadnych nowych środków ani tym bardziej zmieniać obowiązującego na czas trwania umowy oprocentowania.

Lokaty odnawialne – czyli lokata inaczej

Jeżeli natomiast w dniu wygaśnięcia starej lokaty, zdecydowalibyśmy się na jej przedłużenie, możemy wybrać jedną z propozycji tzw. lokat odnawialnych. Rozpoczyna się ona automatycznie, zaraz po wygaśnięciu „terminu ważności” tej pierwszej. Lokata odnawialna nie różni się praktycznie niczym od tej, którą zdecydowaliśmy się kontynuować. Kieruje się dokładnie tymi samymi zasadami. Zostając w temacie lokat, warto wspomnieć również co nieco na temat lokaty nieodnawialnej. W tym przypadku, po wygaśnięciu umowy, możliwa jest natychmiastowa wypłata zgromadzonych na koncie środków pieniężnych. Zostaje ona przelana na konto klienta banku, wraz z naliczonymi w tym czasie odsetkami.

Porównanie lokat bankowych – przekonaj się gdzie dostaniesz najwyższe oprocentowanie na lokacie!