Dobrze jest, gdy dziecko ma zapewnione warunki spokoju i bezpieczeństwa, wtedy nauka idzie szybciej i na dodatek jest efektywna. A takie warunki zapewnia w największej mierze dom, nie zastąpi go pod tym względem żadna szkoła specjalna. Edukacja niepełnosprawnych może odbywać się w domu.
Szkoła specjalna to nie tylko szkoła, gdzie można zapisać dziecko, by się w niej uczyło. Do szkoły specjalnej można zapisać dziecko także po to, by się w niej nie uczyło, ale uczyło w domu a tylko było przypisane do jakiejś placówki oświatowej. Rehabilitacja dzieci jest przy tym cały czas otwarta w takiej szkole na tych małych pacjentów, którzy nie chcą z jakiegoś powodu skorzystać z pełnej oferty edukacyjnej.
Edukacja niepełnosprawnych, która odbywa się w domu jest statystycznie nie gorsza do edukacji, która ma miejsce w szkole. Można więc ją polecać. Ale lepiej polecać ją osobom z dużym samozaparciem, które są przekonane, że będą w stanie poradzić sobie z obowiązkiem szkolnym swego dziecka we własnym zakresie. Niekoniecznie samodzielnie, bo są przecież korepetytorzy, ale jednak obciążenie takiego rodzica jest nieporównywalne z tym, co obciąża rodzica dziecka uczącego się w szkole. A to dodatkowo wzmaga stres związany z tym, jak wychowywać dziecko niepełnosprawne.