Rodzina i Kobieta

Aparat USG – jaki wybrać

Nie ma wątpliwości, że aparaty USG pełnią w diagnostyce medycznej bardzo ważną rolę. Wybór wśród wielu dostępnych ofert bywa niezwykle trudny. Wiele zależy od zastosowania – inny aparat będzie najlepszy dla fizjoterapeuty, inny dla ginekologa czy lekarza medycyny sportowej, a jeszcze inny powinien być ultrasonograf mający spełnić swoje zadanie w terapii leczenia bólu. 

Wychodząc naprzeciw różnym oczekiwaniom klientów, producenci oferują aparaty stacjonarne i przenośne. Niewielki rozmiar i mobilność to cechy mające niejednokrotnie istotne znaczenie, umożliwiające użycie ultrasonografu w trudnych warunkach. Niektóre z tych urządzeń mogą pełnić rolę zarówno aparatu stacjonarnego jak i przenośnego.

Jednak niezależnie od tego w jakiej dziedzinie medycyny i w jakich okolicznościach dany aparat USG ma być użyty, parametry na które na pewno trzeba zwrócić szczególną uwagę to: rozdzielczość i rodzaj głowicy. Rozdzielczość – to zdolność przyrządu do rozróżnienia punktów położonych blisko siebie. Bierzemy tu pod uwagę rozdzielczość czasową, kontrastową i ogniskowanie.

Rodzaj głowicy – może być np. liniowa, która wytwarza wiązki równoległe (nie powodują deformacji obrazu, ale utrudnione jest omijanie innych narządów); głowica konweksowa – jest zakrzywiona, wychodząca wiązka ma kształt wachlarza i dociera w miejsca, w które nie mogłaby dotrzeć wiązka liniowa oraz głowica sektorowa, której wiązka ma kształt promienisty i dzięki temu można nią dotrzeć do struktur położonych głębiej.

Inne parametry, które należy wziąć pod uwagę to przetwarzanie sygnałów podczas badania, cyfrowa obróbka obrazu czy metoda prezentacji wyników. Wśród wielu aparatów dostępnych na rynku warto wziąć pod uwagę aparat USG SIEMENS – ACUSON NX2, dostępny w cenie już od 1449 PLN brutto, bez wpłaty własnej. To nowoczesny aparat USG cena i jakość gwarantujące zadowolenie klienta.

Toporzyk

Dodaj komentarz

Kliknij by skomentować

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *