Rodzina i Kobieta

Dieta dla dzieci – co powinni jeść najmłodsi

U dzieci odpowiednie odżywiane jest bardzo ważne. Dzięki temu mogą się dobrze rozwijać i zaspokajać swoje zapotrzebowanie energetyczne, żeby bawić się z rówieśnikami. Powszechnie uważa się, że dzieci jedzą za dużo mięsa, a za mało warzyw, owoców czy nabiału. W okresie dojrzewania najmłodsi powinni przyjmować jak najwięcej urozmaiconych w wartości odżywcze posiłków. Dieta dla dziecka powinna być przemyślana tak samo, jak dla dorosłych. Najmłodsi powinni spożywać 4-5 dań dziennie, w tym 3 główne oraz 2 uzupełniające, czyli tak jak we wszystkich innych dietach.

Czym karmić dziecko?

Dietę dla najmłodszych powinno się dokładnie przemyśleć. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że dziecko je wszystko, to czego jego organizm potrzebuje. Zacznijmy od nabiału. Dziecko powinno je przyjmować w 3 porcjach dziennie. Różnego rodzaju jogurty, ser żółty, mleko, jajka, kefir to produkty, które powinni jeść najmłodsi. Kolejnym elementem diety dla dziecka będą produkty zbożowe, które powinny być przyjmowane w 5 porcjach. Chodzi tutaj o pieczywo, makaron, ryż,  kaszę czy płatki zbożowe. Maluchy powinny jeść mięso i ryby, najlepiej w dwóch porcjach dziennie. Warzywa, czyli to od czego dzieci stronią. Są one bardzo ważne, zawierają wiele witamin, które poprawiają funkcjonowanie organizmu. Pociecha powinna zjadać ich 5 porcji. Kolejne są owoce, one powinny być przyjmowane przez dzieci około 4 razy dziennie. Najmłodsi nie powinni przyjmować dużej ilość tłuszczu. 1-2 porcje to absolutne minimum. Dieta dla dzieci nie może się kończyć na posiłkach. Pamiętajmy, że najmłodsi powinni pić wodę. Oduczmy ich picia napojów słodzonych oraz gazowanych.

Wszyscy wiemy, że dzieci uwielbiają słodycze, trudno jest im totalnie ograniczyć ich spożywanie. Spróbujmy więc stworzyć dla nich sami ciastka czy lody. W ten sposób możemy w łatwo zapewnić im powyższe zasady odżywiania i pozwolić im jeść zdrowe łakocie. Dzięki tym wszystkim radą dziecko będzie zdrowe i pełne energii.

Jerzyk

Dodaj komentarz

Kliknij by skomentować

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *