Finanse i Biznes

Ile czeka się na kredyt hipoteczny i od czego zależy czas oczekiwania

Artykuł powstał przy współpracy z doradcami kredytowymi ze strony szukamykredytu.pl, więcej o usługach można dowiedzieć się na stronie: https://szukamykredytu.pl/.

Ile trwa procedura uzyskania kredytu hipotecznego?

Każda osoba planująca zakup nieruchomości na kredyt hipoteczny zastanawia się jak dużo czasu to potrwa. W końcu trzeba zaplanować też kolejne działania takie jak prace ekipy budowlanej, remontowej, dostawy materiałów budowlanych, mebli i innych elementów wyposażenia. Niemniej jednak jest kilka etapów procedur bankowych w toku udzielania kredytu hipotecznego, które trwają do kilkudziesięciu dni. Częściowo czas ich realizacji zależy od kredytobiorcy a częściowo jest on narzucony przez bank. To jak długo trwa organizowanie kredytu hipotecznego?

W pierwszej kolejności należy dostarczyć do banku komplet dokumentów. Niejednokrotnie wymaga to od Kredytobiorcy wizyty u notariusza, w urzędach, u dewelopera, u pracodawcy. Czas kompletowania niezbędnych dokumentów zależy od klienta banku. Może to być tydzień, dwa, a nawet miesiąc.

Standardowy komplet dokumentów potrzebny do wnioskowania o kredyt hipoteczny to:

  • wnioski, oświadczenia, formularze i inne dokumenty obowiązujące w danym banku,
  • zaświadczenia o dochodach wymagane przez Bank, czasem dodatkowo promesa zatrudnienia oraz wyciąg z konta za konkretny okres czasu,
  • dokumenty dotyczące wybranej nieruchomości, np: projekt domu, warunki zabudowy, umowa przestępna,
  • inne formalności wymagane w danym Banku.

Jak już uda się skompletować wszystkie dokumenty może ruszyć procedura analizy wniosku, która trwa 21 dni. Czas oczekiwania na decyzję Banku określa nowa ustawa o kredycie hipotecznym, a brak choćby pojedynczego zaświadczenia wstrzymuje nam rozpoczęcie procesowania wniosku. Aktualnie instytucje bankowe nie zawsze trzymają się terminu 21 dni. Może on ulec skróceniu w zależności od: poprawności przedłożonych dokumentów, wysokości kwoty o jaką wnioskujemy, sytuacji prawnej nieruchomości oraz liczby wniosków innych Kredytobiorców złożonych w tym samym czasie. Jeżeli wniosek składany jest do popularnego Banku, który aktualnie oferuje promocyjne warunki kredytu hipotecznego to okres oczekiwania na decyzję może trwać maksymalne 21 dni. Po tym czasie Bank jest zobowiązany ustawą aby poinformować klienta o decyzji kredytowej bez względu na to czy jest ona pozytywna czy negatywna.

Pozytywna decyzja o udzieleniu kredytu hipotecznego nie jest jednoznaczna z niezwłocznym przelaniem pieniędzy na konto Kredytobiorcy lub poprzedniego właściciela mieszkania/nieruchomości. Pozostaje dopełnić formalności jakimi jest przedstawienie aktu notarialnego oraz dyspozycja wypłaty środków. W sumie uruchomienie kredytu może zająć kolejne 1-7 dni, w zależności od instytucji bankowej.

Negatywna decyzja o udzieleniu kredytu hipotecznego narzuca na Bank obowiązek poinformowania Klienta o powodzie odrzucenia aplikacji. Bywa, że wystarczy uzupełnić dokumenty o dodatkowe zaświadczenia aby wniosek ponownie został przeanalizowany. Jednak jest to traktowane jako nowy wniosek, którego dotyczy 21 dni procesowania. Jeżeli zmiany nie są duże może to trwać krócej, gdyż pewne analizy mogą zostać uznane za aktualne.

Podsumowując czas oczekiwania na kredyt hipoteczny to bardzo indywidualna kwestia, którą może wydłużyć kompletowanie dokumentów potwierdzających wystarczającą zdolność kredytową Klienta oraz jasną sytuację prawną nieruchomości. Od strony Banku jest to ważne, gdyż minimalizuje ryzyko kredytowe. Zazwyczaj dobry Doradca Kredytowy może pomóc w szybszym przejściu przez wszystkie procedury, więc Kredytobiorcy, którym zależy na czasie powinni zwrócić się o pomoc do specjalisty od kredytów hipotecznych.

Jerzyk

Dodaj komentarz

Kliknij by skomentować

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *