Praca

Jak działa prostowarka do blach

Prostowanie blachy ma na celu wyrównanie jej powierzchni i przygotowanie do dalszego etapu produkcyjnego czy montażowego. Dzięki prostowaniu zmniejsza się naprężenie materiału i uzyskuje się idealną płaskość całych arkuszy blachy lub wyciętych z niej elementów. Działanie tego typu jest bardzo ważne, ponieważ wyprostowana blacha jest idealnie przygotowana do dalszych procesów obróbki, takich jak spawanie, gięcie lub montaż. Do precyzyjnego prostowania materiału służy specjalistyczna maszyna – prostowarka do blach.

Jakimi metodami można prostować blachy

Jest wiele metod prostowania blach, takich jak podgrzewanie arkusza, a następnie wyrównanie jego powierzchni młotem, co jest bardzo czasochłonne i nie przynosi zadowalających efektów czy wykorzystanie walcowarek do blach, które jednak nie zapewniają idealnej płaskości i zabierają sporo czasu. Wykorzystanie pras do prostowania również wymaga dużego nakładu pracy. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie prostowarek walcowych, które bardzo szybko i dokładnie likwidują naprężenia materiału przy elementach, których prostowanie nie jest utrudnione. Przy bardziej skomplikowanych elementach świetnie się sprawdzają serwo-hydrauliczne prostowarki precyzyjne, które działają szybko, wydajnie i perfekcyjnie. Godna polecenia jest prostowarka precyzyjna FlatMaster® firmy ARKU.

Na czym polega działanie prostowarki do blach

Tego rodzaju urządzenie wyposażone jest w walce prostujące, które rozmieszczone są z przesunięciem od wlotu do wylotu maszyny. Walec wchodzi zawsze między obydwa leżące naprzeciw walce prostujące. Zgięcia naprzemienne są najsilniejsze na pierwszych walcach prostujących, a im bliżej wylotu tym stają się słabsze. W czasie tego prostowania blacha zostaje kilkukrotnie poddawana następującym po sobie zgięciom, a ich przebieg jest podobny do opadającej sinusoidy. Prostowanie blach tą metodą daje równy i pozbawiony naprężeń arkusz lub element blaszany, dzięki czemu jest on idealnie przygotowany do dalszej obróbki.

Dlaczego warto wykorzystywać prostowarki do blach

Prostowanie blach przy użyciu tego rodzaju specjalistycznych urządzeń przebiega szybciej i sprawniej, niż w porównaniu z innymi, znanymi metodami. Prostowarki to urządzenia wydajne i ekonomiczne, które są łatwe w obsłudze. Dzięki ich wykorzystaniu można zdecydowanie bardziej usprawnić proces produkcyjny, co przedkłada się na znaczne oszczędności w przedsiębiorstwie. Oszczędność nakładu czasu pracy i wysokowydajny system działania sprawiają, że prostowarki są chętnie wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu.

Toporzyk

Dodaj komentarz

Kliknij by skomentować

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *