Wielu rodziców dbanie o jamę ustną dziecka, sprowadza jedynie do mycia zębów i upominana, aby dziecko nie spożywało nadmiernie czekolady. Czy jest to wystarczająca metoda? W końcu dziecko i tak ma zęby mleczne, które wypadną i zastąpią je stałe zęby. To po co się starać?
Dentysta radzi
Prawdą jest, że pierwsze zęby jakich nabywamy, są zębami docelowo mającymi zamienić się na nowe. Stałe i mocne. Jednak warto zrozumieć mechanizm zachodzący w organizmie, który jest odpowiedzialny za zdrowy uśmiech dziecka. Każdy człowiek jest całością i w zależności jak zadba na początku o swoje zdrowie, tym mniej problemów będzie miał na starość.
Mycie zębów po każdym większym posiłku, jest już wpajane nam od najmłodszych lat, ale czy wiemy, co ma ono na celu? Piękny biały uśmiech, żeby dobrze wypaść na zdjęciach to nie wszystko. Zęby są odbiciem stanu zdrowia całego naszego organizmu. Jeżeli borykamy się z nieświeżym oddechem, to stoi za tym fakt rozwijającej się infekcji w naszym ciele. Może ona znajdować się:
- bezpośrednio w obumarłym zębie,
- może być powodem złego ph jamy ustnej,
- a może pochodzić z żołądka.
Prawda jest jedna, wszystkie przyczyny trzeba jak najszybciej leczyć, aby nie powodowały rozprzestrzenienia się stanu zapalnego na inne części naszego ciała. Dlatego jeżeli dziecko ma problemy już na początku swojej przygody z dentystą, to warto zapobiegać niż leczyć!
To kiedy najlepiej iść do dentysty po raz pierwszy
Każde dziecko lubi jeść słodycze i niech je je z przyjemnością, ale ważnym jest aby wraz z pójściem do przedszkola dziecko poszło na wizytę zapoznawczą do dentysty. Jest to czas najlepszy, bo dziecko zaczyna rozumieć obowiązki i przyjemności. Zaczyna rozmawiać z innymi dziećmi i poznawać ich zasady m. in. pielęgnacji zębów. Dentysta Ruda Śląska radzi, aby pierwsze spotkanie w gabinecie nie miało na celu leczenia już chorującego zęba, czy też: „tego co się rusza”! Warto by pierwsze spotkanie było zapoznaniem się z narzędziami, higieną i przyszłym specjalistą, który bądź co bądź, zagląda w dość intymne nasze miejsce. Warto zatem, aby dziecko nie czuło dyskomfortu pokazania chorego zęba swojemu ulubionemu dentyście.
Dodaj komentarz